СЗО издаде ново ръководство с препоръки за по-здравословна храна и по-здравословна хранителна среда по време на спортни събития, съобщи пресслужбата на световната организация.
То е насочено към организаторите на спортни събития и разработено в сътрудничество с Министерството на общественото здраве на Катар. В него се предлагат действия за постигане на по-здравословна хранителна среда на и около спортните стадиони, за подобряване на предлаганата храна и за предотвратяване на вредния маркетинг.
Ръководството за действие предлага дейности, които могат да бъдат изпълнени по време на планирането, оперативните фази и фазите на следващото събитие по време на спортни прояви – олимпиади, първенства, състезания.
То може да се използва и от правителствата, местните власти и мениджърите на спортни стадиони при съставянето на обществени поръчки за здравословни храни и услуги за специфични спортни среди.
Спортните събития трябва да се превърнат в среда за моделиране на навици за здравословното хранене като част от здравословния начин на живот, категорични са експертите на СЗО.
Голямата видимост на спортните мега-събития предлага ценни възможности за потенциално по-голямо въздействие, което достига до милиарди фенове по целия свят. Така се създават положителни възприятия за по-здравословни храни и напитки, допълват те.
През 2022 г., като част от уникалното глобално партньорство за специално внимание към здравето, СЗО започва сътрудничество с Министерството на общественото здравеопазване на Катар и Международната федерация на футболните асоциации (ФИФА), като целта е да се защити предлагането на по-здравословна храна на стадионите по време на Световното първенство по футбол в Катар 2022. Сътрудничеството гарантира, че повече от 30% от елементите в менюто, сервирани на това важно събитие, имат здравословен хранителен профил в съответствие със стандартите на СЗО.
Новото ръководство за действие се основава на успешния опит, натрупан на Световното първенство по футбол в Катар 2022, и представлява мощен модел за бъдещи спортни събития за борба с наднорменото тегло и затлъстяването, а така също и се свързва с диетата за широкоразпространените незаразни заболявания.
Инициативата има за цел да насърчи действия за подобряване на здравето и да предефинира ролята, които спортните събития могат да имат в тази насока, заключават от СЗО.
препоръките на СЗО ги видяхме по време на COVID, не е нужно да препоръчват каквото и да е друго!