Алкохолът е причина за почти 1 от 10 смъртни случая в Европа, съобщават от СЗО. Той е свързан с над 200 заболявания, сред които най-малко седем вида рак, включително рак на гърдата и дебелото черво, а е пряко отговорен за 8,8% от общите смъртни случаи. От Световната здравна организация отбелязват, че едва 21% от жените в 14 европейски държави са били наясно с връзката между консумацията на алкохол и риска от развитие на рак на гърдата, като този риск се увеличава, дори и ако приемът на алкохол е минимален.
Кампанията на Регионалния офис на СЗО за Европа „Предефиниране на алкохола“ цели да запълни празнината в информацията, като споделя най-новите изследвания за въздействието на алкохола върху здравето и насърчава открити дискусии за често пренебрегваните вреди.
Организацията призовава европейците да преразгледат ролята на алкохола в ежедневието си, празненствата и традициите.
„Освен физическите си ефекти, алкохолът допринася и за по-широки обществени проблеми. Консумацията на алкохол е ключов фактор за насилието, наранявания по пътищата и други форми на вреда, които засягат не само пиещите, но и техните семейства и общности по-широко“, обяснява д-р Гауден Галеа, стратегически съветник на Регионалния директор на СЗО за Европа и директор на Специалната инициатива за неинфекциозни заболявания и иновации.
Той допълни, че хората трябва да бъдат овластени да правят информиран избор относно собственото си здраве и поведение. „Затова кампанията „Предефиниране на алкохола“ споделя информация, основана на доказателства, и насърчава хората да преосмислят своите навици и отношения с алкохола, като същевременно призовава политиците и здравните власти да помогнат за постигането на по-широка културна промяна в начина, по който алкохолът се разглежда и регулира в обществото”, казва д-р Галеа.
Той обаче допълва, че индивидуалният избор е важен, но не е достатъчен. „В нашия регион алкохолът е твърде евтин, твърде достъпен и твърде силно рекламиран. Трябва да създадем среда, в която по-здравословните решения са по-лесни за всички. Продукт, който причинява толкова вреда, колкото алкохола, трябва да бъде по-строго регулиран. Знаем какво трябва да се направи, но се нуждаем от хората, които вземат решения, да дадат приоритет на общественото здраве“, категоричен е д-р Галеа.
И ебането трябва да е с мярка.
Алкохолът и висшето образование не прощават на никого.
Всички организации на ООН са дълбоко корумпирани и конюнктурни -като UNRWA (логистичната организация на ООН поддържаща реално Hamas и Hezbollah с парите на европейските данъкоплатци) , FAO -корумпираната организация за' прехрана' (и огромни злоупотреби) също с парите на ЕС, САЩ и т.н , UNICEF псевдокултурната организация окупирана от директори съветски чички (разузнавачи) на Запад, WHO - дълбоко продажна 'здравна' организация' с шеф етиопски комунист (Гебрейсус) предал задника си на китайския диктатор Кси и фалшифицирал изцяло информацията за появата, развитието и реалностите за COVID пандемията. А иначе за алкохола ,както при всичко останало е важна дозата. Хора ,които нямат собствена мярка по-добре да не употребяват алкохол. А иначе и вода да пиете при 10 л на ден просто също ще загинете. Т.н Френски парадокс се дължи не само на Средиземноморската диета , но и от умерената , но и постоянна консумацията на вино. Така ,че си имаме работа с фалшива активност на тези от WHO ,на които вече сме видели през 2020 колко може да им се вярва.