Нивото на консумация на алкохол в Европейския региона е най-високото в света. През 2016 г. всяка десета смърт в Европа се дължи на употреба на алкохол. За това алармира СЗО – Европа, по повод публикуването на официален меркетингов доклад „Меркетннгът на алкохол в Европейския регион на СЗО“.
Експертите припомнят, че алкохолът е не само водещ рисков фактор за неинфекциозни заболявания като рак и сърдечно-съдови заболявания, но също така допринася за значителен брой инфекциозни заболявания, проблеми с психичното здраве, пътно-транспортни произшествия, наранявания, жестоки инциденти и престъпления.
Според изнесеното в доклада маркетингът на алкохол се адаптира към новите реалности по-бързо от действащите законови разпоредби в целия регион, като индустрията използва възможности, предлагани от дигиталните платформи, за да продава своите продукти на един до голяма степен нерегулиран пазар.
Експертите са на мнение, че иновативните техники за онлайн реклама могат да бъдат насочени към потребителите именно за насърчаване на пиенето, като това включва деца и юноши. Приблизително 1 трилион щатски долара се изразходват за рекламиране на алкохол в световен мащаб всяка година с непрекъснато нарастващ брой рекламни кампании в онлайн медии, отбелязват те.
В същото време, според последните данни на СЗО, по-малко от една четвърт от всички държави-членки на региона имат поне някои забрани за маркетинг по интернет.В още по-малко държави са приложили подобни ограничения за социалните медии.
Връзката между активния маркетинг на алкохол и нивата на консумация добре установена и по тази причина СЗО поставя акцент върху един парадокс - въпреки че повечето страни от региона имат някаква форма на маркетингова регулация, много малко са приели законова уредба, която забранява или поне ограничава търговията с алкохолни напитки.
За разлика от контрола върху тютюневите изделия, не съществува международен или регионален рамков инструмент с насоки за прилагане, които да подкрепят и насърчат инициативи за регулиране на рекламата и промоцията на алкохол, в това число и дигиталния маркетинг, казват експертите. Те препоръчват отделните страни в региона да се ориентират към всеобхватни законови разпоредби, ограничаващи или забраняващи търговията с алкохол, за да се защитят потребителите, както и здравето на бъдещите поколения.