Броят на хората, заразени с туберкулоза, включително резистентната към лекарства, се е увеличил в световен мащаб за първи път от години, алармира СЗО.
Над 10 млн. души по света са боледавали от туберкулоза през 2021 г., което представлява ръст от 4,5% спрямо предходната година, а близо 1,6 млн. души са загубили живота си от инфекцията, сочат данни от последния официален доклад на организацията.
Според СЗО особено притеснение буди фактът, че 450 000 от общия брой засегнати от инфекцията са на хора, заразени с резистентна към лекарства туберкулоза и това е с 3% повече в сравнение с 2020 г.
По този повод д-р Мел Спигелман, президент на TB Alliance, заяви, че над десетилетие напредък е бил загубен, когато COVID-19 се появи през 2020 г.
„Въпреки напредъкът в превантивната терапия, ние все още изоставаме в почти всички обещания и цели по отношение на туберкулозата“, коментира той.
СЗО посочи COVID-19 като голямата причина за нарастването на туберкулозата, а
„Пандемията продължава да оказва вредно въздействие върху достъпа до диагностика и лечение на туберкулозата. Напредъкът, постигнат преди 2019 г., се е забавил или е спрял, дори можем да говорим за рязко връщане назад“, се посочва в доклада.
Тъй като все по-малко хора се диагностицират, много от тях несъзнателно разпространяват туберкулоза на други в огнища, които може и да останат незабелязани, особено в страни със слаборазвити здравни системи.
Ограниченията заради COVID-19 и особено локдауните и изискванията за физическо дистанциране са се оказали бариера пред здравните услуги, свързани с за лечение на туберкулоза, а много хора не са търсили помощ поради страха от коронавируса.
Според доклада на СЗО сега само 1 на всеки 3 души с резистентна към лекарства туберкулоза получава лечение.
„Резистентната на лекарства туберкулоза е лечима, но обезпокоителното е, че случаите се увеличават за първи път от години“, коментира д-р Хана Спенсър, от организацията „Лекари без граници“ в Южна Африка. Тя призова за незабавно увеличаване броя на по-кратките, по-безопасни и по-ефективни терапии, както и за намаляване на цените на лечението до не повече от 500 долара за един курс.
От СЗО са категорични, че продължаващите конфликти в Източна Европа, Африка и Близкия изток допринасят много за влошените възможности за диагностика и лечение на туберкулоза.
Една от тези горещи точки е Украйна, в която туберкулозата е била проблем и преди инвазията на Русия от февруари. Здравните експерти се опасяват, че невъзможността на пациентите да се лекуват може да доведе до подхрани нарастването на резистентна туберкулоза в целия регион. Миграцията на хора, които търсят спасение от войната от войната е фактор, който крие немалко опасности, а в самата Украйна има недостиг на ключови лекарства, също така властите са изправени пред друго голямо предизвикателство – проследяването на пациентите.
Че той Кунчев това работи, да ходи по държавни командировки с жена си... Преди Ковид и сина ми взимаш с тях... И всичко за сметка на фарма фирми...
Кунчев и Сие свършиха много простотии. За награда Меджидиев го командировка да обикаля по света и да продължава да излага България с освен с липсата на експертиза и с калпавия си английски.
В България туберкулозата ще се върне, защото по времето на Ковид всички отделения по туберкулоза се преобразува ха в Ковид отделения. Който разпоредби тази простотия трябва да ходи на прокурор.