Международната общност стартира план за готовност и реакция за овладяване на разпространението на коронавируса на стойност 675 млн. щатски долара за месеците февруари до април 2020 г., съобщи СЗО.
„Най-голямото ми притеснение е, че днес има държави, които нямат налични системи за откриване на хора, които са се заразили с вируса, дори и да се появи“, заяви по този повод генералния директор на организацията д-р Тедрос Адханом Гебрейесус,
По думите чу е необходима спешна подкрепа за стабилизиране на здравните системи на страни, които трябва да изградят капацитет за откриване, диагностициране и грижа за хората, заразени с вируса, за да се предотврати по-нататъшното му предаване от човек на човек и да се защитят здравните работници.
Стратегическият план за подготвеност и реакция (SPRP) за новия коронавирус предвижда разгръщането на дейности и осигуреността им с ресурси, необходими на международните здравни организации в световен мащаб, включително СЗО, за прилагане на приоритетни мерки за обществено здраве в подкрепа на страните, които да подготвят и реагират на nCoV-2019 за периода до април тази година.
Експертите на СЗО извеждат няколко приоритета на международния план: да се ограничи предаването на вируса от човек на човек, особено в държавите, които са най-уязвими, ако се окажат епицентър на огнище; да се идентифицират, изолират и осигурят грижи за пациентите възможно най-рано; да се осигури бърза комуникация на критична информация за риска и събитията; да се минимизиране социалното и икономическото въздействие; да се предприемат мерки, осигуряващи намаляване на разпространението на вируса от животински източници и да се заостри вниманието към проблеми, които имат ключово значение, но все още остават неизвестни за специалистите.
Планът се фокусира върху бързо установяване на международна координация и оперативна подкрепа; разширяване на оперативната готовност и реакции на страните и ускоряване на приоритетните изследвания и иновации.
„Ефективността на реакцията на епидемия зависи от мерките за готовност, преди възникването на огнища“, каза д-р Майк Райън, ръководител на Програмата на СЗО при извънредни ситуации на здравеопазването. Ето защо търсим ресурси, за да защитим най-уязвимите страни, за да защитим хората от новия коронавирус, преди той да почука на вратата“, допълни той.
Междувременно Европейската агенция по лекарствата (EMA) активира своя План за управление на нововъзникващи заплахи за здравето, обяви изпълнителният директор на агенцията Гуидо Раси.
"Новият коронавирус е обявен за опасност за обществено здравеопазване на международно ниво и ние се възползваме от сериозния опит на Европейската мрежа за лекарства, която може да предоставя бързи научни съвети и да дава бърза обратна информация за всяко предложено развитие при разработването на лекарствата и възможностите за прилагането им в конкретната ситуация", посочи Гуидо Раси. От изявлението му става ясно, че агенцията ще подкрепя с всички сили и възможности и разработването на ваксина срещу вируса.
В момента, по думите му EMA прави преглед на потенциалните антивирусни продукти и ваксини, които биха могли да се приложат с цел превенция на нови случаи на коронавирусна инфекция. По тази причина агенцията активизира значително обмена на информация с органите на ЕС за обществено здраве, по-специално с Европейската комисия, Комитета за здравна сигурност и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), Световната здравна организация и други международни регулатори, по-специално чрез Международната коалиция на регулаторните органи (ICMRA), допълни директорът на EMA.