Смъртните случаи от коронавирус в Източна Европа надхвърлиха 1 милион по обобщени данни към 30 декември, а вариантът омикрон все още не е завладял изцяло региона, предаде Ройтерс. Три от петте държави, отчитащи най-голям брой смъртни случаи в Европа, са от Изтока - Русия, Полша и Украйна, показват статистическите данни.
В Източна Европа е съсредоточено 39% от населението на региона, тук са отчетени и доста повече от половината от смъртните случаи, свързани с COVID в Европа, отбелязва агенцията. Броят на смъртните случаи в Източна Европа достигна 1 045 454, в сравнение с 1 873 253 за цяла Европа.
Регионът включва Беларус, България, Чехия, Унгария, Молдова, Полша, Румъния, Русия, Словакия и Украйна. Сравнително малко случаи на омикрон са открити в Източна Европа, за разлика от Западна Европа, където всеки ден новите регистрирани заразени с варианта чупят рекорди.
Полша вече отчете 794 смъртни случая, свързани с COVID. Това беше рекордно високо ниво за четвъртата вълна на пандемията, въпреки че броят може да е бил завишен поради забавено докладване около Коледа.
Д-р Михал Сутковски, говорител на Колежа на семейните лекари в Полша, обвини за случващото се претоварената здравна система, нарастващите такси, липсата на знания и относителното нежелание на хората да се ваксинират, в сравнение със Запада, което, според него се отнася и за уязвимите групи.
"За съжаление, омикрон наближава. Рано или късно ще дойде и тогава броят на смъртните случаи може да се увеличи драстично“, каза той и добави, че все пак е забелязал нарастващ интерес към ваксинацията през последните седмици.
Ситуацията в Русия обаче е изключително тежка. Страната изпревари Бразилия и вече се нарежда на второ място в света с най-голям брой смъртни случаи поради пандемията след САЩ. Това показват данните на руската държавна статистическа служба Росстат за 30 декември.
Росстат съобщи, че през 87 527 души са починали от причини, свързани с коронавирус през ноември, което го прави най-смъртоносният месец в Русия от началото на пандемията. Русия е ваксинирала почти 55% от населението си с поне една ваксина, според здравния министър Михаил Мурашко.
Анна Попова, ръководител на Руската държавна служба за защита на потребителите, изрази загриженост относно потенциалното въздействие върху пандемичната обстановка на продължаващите 10 дни новогодишни празници.
„Имайки предвид предстоящите новогодишни празници, когато контактите между хората вече се увеличават, рисковете от разпространение на новия щам омикрон със сигурност ще се увеличат“, заяви тя в началото на тази седмица.
Чешката република и Унгария водят класацията по ниво на ваксиниране в региона. И в двете източно европейски държави близо 64% от общото население на двете страни са получили поне една доза ваксина.
Украйна остава с най-нисък процент ваксинирани, там само около 33% от жителите й са получили първа доза, по последни данни на платформата Our World in Data.
Подкрепям на 100%, Подкрепям на 100%, Подкрепям на 100%!!!!!!!!!!!!!11
няма как да не надхвърлят милион смъртните случаи в Източна Европа , безплатното здравеопазване ,безхаберие ,липса на здрави осигуровки в масата население и безплатния им достъп до всички нива водят до едно , активно неваксиниране ,защото им се заплашвало здравето ,от там огромно разпространение на вируса и масов мор .Я недей се ваксинира в САЩ или Западна Европа и чакай някой после да ти поеме безплатно лечението на ковид в болниците , няма такива случаи ,ако не си ваксиниран , време е отговорността , при отказ от ваксина да се поеме от пациента , а лечението му да е напълно заплатено на всички нива , но не от данъкоплатеца ,а лично от пациентите , които в 80% от случаите нямат нито лев лична вноска в НЗОК , ползват привилегии и данъците на онези 20% ,които си дават паричките за здраве ,а накрая за тях няма нищо .