Министерският съвет отпуснал 2,520 млн. лв. за изграждането на общо 26 болнични хеликоптерни площадки. Индикативният размер на средствата за изграждане на едно болнично летище е до 120 000 лв. В София има още две площадки, изградени с държавни средства – в УМБАЛ „Св. Анна“ и в болница „Лозенец“. Това припомни здравният министър проф. Христо Хинков по време на официалното откриване на хеликоптерна площадка на покрива на столичната болница „Св. Екатерина“.
„Болничното вертолетно летище в УМБАЛ „Св. Екатерина“ ще осигури възможността пациенти в животозастрашаващи състояния да получат навременна и висококвалифицирана медицинска грижа, която в много от случаите може да бъде получена само чрез Спешна помощ по въздуха. Затова тя е държавен приоритет, по който продължаваме да работим“, каза министър Хинков при откриването на площадката.
Ресорният зам.-министър на здравеопазването проф. Илко Гетов уточни, че в „Св. Екатерина“ е първата хеликоптерна площадка на покрива на болница и ще обслужва всички лечебни заведения в района, сред които са ВМА, „Александровска“ болница, СБАЛ по детски болести, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и др. Той допълни, че в частните болници също ще има лицензирани хеликоптерни площадки.
Междувременно в коментар на ситуацията с грипа у нас министър Хинков увери, че в столицата няма да бъде обявявана грипна епидемия. Ситуацията се подобрява, случаите в цялата страна намаляват, каза той.
Eй смешници, по районите на България няма кадри за спешна помощ, вие сте тръгнали да купувате хеликоптери. То хубаво, но основата е по-важна. Небостъргачите не се градят върху тресавища
А лекари с европейски заплати има ли.