Два ултразвукови апарата изгоряха в МБАЛ-Добрич. Те са се намирали в отделението по кардиология и второ вътрешно, съобщи dariknews.bg. Отделенията имат спешна нужда от набавяне на техниката, като сумата само за един такъв апарат е над 15 000 лева.
Само преди дни броени дни със средства от Осмия благотворителен търг на „Дарик радио“ МБАЛ-Добрич закупи апаратура за неонатологичното си отделение, което обаче страда от недостиг на специалисти. Там, както и в кардиологичното отделение недостигът е под 50%.
Ръководството на лечебното заведение в Добрич съобщава, че ще се наложи прецизно балансиране, за да се осигури необходимият минимум от специалисти и покриване на дежурствата. Недостигът на специалисти ще бъде допълнително изострен и заради летните отпуски.
Междувременно МБАЛ-Добрич отчете, че е завършило финансовата 2017 година с минимална печалба.
Със 131 760 лева е увеличен капиталът на МБАЛ Добрич АД. Решението бе взето на общо събрание на акционерите, което се проведе вчера. В него участваха представител на държавата в лицето на д-р Светла Ангелова и представители на общините Добрич, Добричка и Генерал Тошево. Увеличението на капитала е по искане на представителите на държавата, която е инвестирала въпросната сума през 2016 година.
Тази цена показва нисък клас апарати. Това пък сигурно пречи в диагностиката и то в кардиологията особено. За съжаление в по бедна страна е така. В цял свят в медицината все по трудно става икономически, което се отразява и на лекари и на пациенти.
При недостиг на специалисти и обурудване как имат договор с НЗОК? Тази година НС на НЗОК не са взели решения по целесъобразност за сключване на договори по изключение. Просто ги е страх от прокуратурата. Тогава кой сключи договора? Ако е шефа на РЗОК ще последва ловешкия.
Договорите по изключения, но в нарушения на всякакви нормативи, основно бяха заради липсата на анестезиолози. И явно, за да не изпадат за поредна година в подобни нарушения, вмъкнаха в НРД-2018 възможността втори анестезилог "по изключение да се осигури от двама, сключили трудов договор за допълнителен труд по Кодекса на труда", както и някои други изключения, които до момента нямаха правни основания да допускат. Само, че прокуратурата ако не спи, би следвало да ги подгони за годините назад. И да започне от сега управляващите МЗ.
1.Ако "изгорелите" ехографи са в гаранция (а би трябвало да бъдат, при положение че струват "над 15 000 лева единия"), защо фирмата не им поеме ремонта? 2. Ако не са в гаранция, защо не са застраховани срещу "изгаряне"?
Така погледнато, нямат право да хленчат . Ако не са го застраховали да вадят от джоба си , или да ги санкционират за безхаберие .
Глупости.Все едно като се счупи линейката да държат отговорни лекарите в спешната.
Добър пример за състоянието на мед . апаратура . 1. въпрос : ако се вземат 3 и 4 ехографи , за колко време и те ще изгорят ? 2. въпрос : ако цялото здравеопазване е "изгоряло" , какво са 2 ехографа на фона ? 3.въпрос : какво прави лекар , ако си купи ехограф за над 15 хил. лв. , и той вземе че изгори ? 4. Какво значи : "там недостигът на специалисти е под 50 %" ????? - това добре ли е? и изобщо при колко % излишък на специалисти се взема ехограф , защото ако няма кой да гледа на този ехограф , защо им е ?