Средната продължителност на живота в добро здраве в България е 67,5 години за жените и 64 за мъжете. Това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат за 2016 г.
По този показател страната ни е над средното за ЕС, показва статистиката.
През 2016 г. броят на годините, в които човек, роден в ЕС, се очаква да живее в добро здравословно състояние, се изчислява на 64,2 години за жените и 63,5 години за мъжете. Това представлява приблизително 77% и 81% от общата продължителност на живота съответно на жените и мъжете.
Очакваната продължителност на живота на жените в ЕС е средно с 5,4 години по-дълга от тази за мъжете през 2016 г. Въпреки това, в повечето случаи тези допълнителни години се изживяват при по-ограничена активност, докато мъжете в повечето случаи изживяват по-краткия си живот без подобни ограничения.
Страната от ЕС с най-голям брой години на живот в добро здраве през 2016 г. за жените и мъжете е Швеция (73,3 години за жените, 73,0 за мъжете). За разлика от тях, Латвия има най-малък брой години на живот в добро здраве на жените (54,9 години) и мъжете (52,3 години). Крайните стойности могат частично да се обяснят с начина, по който страната измерва ограничаването на активността, което до известна степен оказва влияние върху резултатите, отбелязват от Евростат.
Броят на годините живот в добро здраве е по-висок при жените, отколкото при мъжете в 20 от държавите членки на ЕС, като разликата между половете обикновено е относително малка. Сред тези страни има четири държави членки, в които разликата е повече от 3 години: България (+3,5 години), Естония (+4,6 години), Литва (+3,2 години) и Полша (+3,3 години).
Въпреки това има и седем държави, в които броят на годините живот в добро здраве на жените е по-нисък, отколкото при мъжете. Най-големите разлики са в Холандия (- 5.0 години), Люксембург и Португалия (и двете - 2.5 години) и Финландия (- 2.1 години).
Според някакви си европейски статистици сме едва ли не най-здравите. Според отчетите на касата няма място в болниците. На кого да вярваш?
Това е наистина голям успех, имайки впредвид мизерното финансиране на здравеопазването у нас (15-20 пъти по-малко, птколкото в Европа). Всичко това, другари, е за сметка на мизерно заплатеният ЛЕКАРСКИ и СЕСТРИНСКИ ТРУД!!!