В Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Анна“ – София бе извършена първата операция с високотехнологична апаратура за автоматизирана асистенция при спинални оперативни интервенции, съобщиха от лечебното заведение. С помощта на модерната технология бе извършена гръбначна стабилизация на пациентка с травматична спондилолистеза на ниво L4 – L5.
Системата Brainlab Cirq® navigated robotic arm assistance е разработена на базата на иновативна роботна технология и позволява висока степен на прецизност, по-малък риск от интраоперативни усложнения и максимално редуцирана рентгенова експозиция, както за пациента, така и за хирургичния екип. Интегрираното към системата 3D С-рамо осигурява 360- градусова регистрация на пациента, прецизно тридименсионално планиране на траекторията и висока безопасност при поставяне на транспедикуларни винтове за спинална инструментация. Рентгеновият апарат и пасивното роботизирано рамо са лесно интегрируеми към невронавигационната система Brainlab. Първоначалните резултати и на други неврохирургични клиники у нас сочат, че навигираната с пасивно роботизирано рамо асистенция е значително по-прецизна от прилаганата рутинно в повечето клиники в страната флуороскопска техника. Оперативното време е съпоставимо с това при конвенционалната рентгенова техника, като основно предимство при работа с новата апаратура е минимализираната рентгенова експозиция за пациента и хирургичния екип.
Роботизираната спинална хирургия е съществена част в развитието на модерната високотехнологична неврохирургия. Това е залегнало и в дългосрочната стратегия и визия за развитие на МБАЛ „Св. Анна“, където сигурността на пациента и добрите резултати при лечението са водещи ценности.
Фирмата и методът са водещи за интракраниална хирургия. Има много "За и много "против" спиналната роботизация.