18-годишният Стивън Гагов, който е роден и живее в град Сейнт Питърсбърг в американския щат Флорида, изкара едномесечен стаж в МБАЛ-Пазарджик като доброволец. За този период той имаше възможност да се запознае отблизо с работата на медиците в четири отделения. Въпреки че живее в САЩ, момчето си идва през лятната ваканция в Пазарджик. В края на месец август започва да учи като студент в Университета на Флорида. Той е стипендиант по престижна международна програма. Мечтата на Стивън е да стане лекар затова и преди да започне висшето си образование, решава да се запознае с лекарската професия в истинска работна среда.
Разкажи ни за себе си и как така живееш в САЩ, а дойде на стаж в Пазарджик?
Родителите ми заминават за Съединените щати, след като печелят от лотарията Зелена карта. Роден съм в град Сейнт Питърсбърг, Флорида, на 22 август 2005 г. Когато бях по-малък, идвах няколко пъти на гости при бабите и дядовците в Пазарджик и дори съм посещавал детска градина “Пролет”. В първи клас учех един срок и в училище “Георги Брегов”. След това се върнах в Съединените щати и продължих образованието си там, но всяка година се връщам в България за лятото. В Сейнт Питърсбърг учех в гимназия по програма за международно бакалавърство (International Baccalaureate), която е една от най-престижните. Благодарение на отличните си оценки успях да спечеля стипендия за университет.
Къде ще продължиш висшето си образование?
Ще продължа висшето си образование в Университета на Флорида, който е един от най-големите и престижни университети в страната. Университетът предлага широк спектър от бакалавърски, магистърски и докторски програми в различни области. Аз съм приет в бакалавърската степен по биология, след което ще кандидатствам в медицински колеж.
Защо избра МБАЛ – Пазарджик за твоя стаж?
Избрах МБАЛ – Пазарджик, защото знам от моите родители, че това е първата голяма болница в Пазарджик и е известно, че има много специалисти, които работят в нея. Знаех, че от лекарите в тази болница ще мога да науча много и ще са ми много полезни.
В какви отделения влезе като доброволец през изминалия месец?
По време на стажа ми преминах през Спешното отделение, Хирургично отделение, Кардиология и Ортопедия. Във всяко от тях имах възможност да работя по една седмица.
Къде ти се стори, че е най-тежка работата?
Трудно е да се каже, че в едно отделение работата е по-тежка от друго, защото във всяко има различни трудности. Въпреки това, ще кажа, че в Спешното отделение има повече предизвикателства, защото никога не се знае какви пациенти ще пристигнат. И там трябва за кратко време да се постави правилната диагноза и да се назначи лечение.
В кое отделение ти беше най-интересно?
И в четирите отделения, в които бях, имаше специфични неща. Всяко отделение беше изправено пред различни предизвикателства и медиците в тях работеха, за да помогнат на хора с различни заболявания. Но ако трябва да избирам, бих казал, че Спешното отделение беше най-интересно за мен, защото там приемаха всеки човек, който имаше нужда от помощ и поради тази причина можах да разбера за много болести и травми. Също така, беше много интересно как те работеха с някои пациенти, за които знаят твърде малко, но постепенно откриваха все повече и повече.
Има ли случай, който особено да те впечатли?
В един от дните, в които бях в Спешно отделение, се получи обаждане от Центъра за спешна помощ, че с линейка ще бъде транспортиран пациент, който е в тежко състояние. Докато чакаха неговото пристигане, лекарите, сестрите и санитарите подготвиха цялото оборудване, от което можеше да се нуждаят, като набор за интубация, кислородна маска, ЕКГ и друга апаратура, която можеше да е необходима. След като пациентът дойде, дежурните лекари бързо прецениха ситуацията и започнаха да прилагат необходимото животоспасяващо лечение.
Какво няма да забравиш от престоя си в МБАЛ – Пазарджик?
Екипите на отделенията, в които бях, имаха голямо желание да ми покажат и да ме научат на много неща. Всички лекари, сестри и санитари ми обясняваха за спецификата на работата им. Лекарите ми показаха как се измерва кръвното налягане, как работят с кислородните маски. Мога да говоря цял ден за всички неща, които научих по време на стажа си. Искам да благодаря на всички екипи в отделенията, които посетих през краткия ми престой. А това ми помогна да се убедя, че наистина искам да уча медицина.
След един месец в тежки отделения, разколеба ли се или все още искаш да учиш за лекар?
Дори и след краткото време в различните отделения, желанието ми да се стана един ден лекар само нарасна. Успях да науча много от целия медицински екип и това засили любовта ми към медицината. В тези отделения успях също да видя колко значими са лекарите за подобряване на състоянието на болните хора, както и за спасяването на човешки животи.
Кога избра да учиш медицина и какво ти предстои, за да станеш лекар?
Винаги съм имал интерес да помагам на хората, но когато бях ученик в пети клас, един ден в училище дойде майката на моя приятел, за да направи презентация за работата на медицинската сестра. Тя раздаде играчки, подобни на истинските медицински инструменти, и когато ги взех, още тогава разбрах, че имам интерес към медицината. От този момент нататък винаги съм се интересувал от различните области на медицината. И това е, което ми се струва най-привлекателно да уча. Засега основният ми интерес е към Ортопедията, и искам да стана ортопед- хирург.
Докога ще останеш в България?
Тук съм само за лятната си ваканция. Когато се върна в Съединените щати, ще започна да се подготвям за преместването ми в Университета на Флорида, тъй като първият ни семестър започва на 23 август.
Какво ти предстои? Колко години ще учиш, за да станеш лекар?
В САЩ пътят да станеш лекар е малко по-различен от този в България. Първо ще трябва да получа бакалавърска степен, което отнема четири години. През това време ще посещавам курсове по химия, биология, биохимия, психология, социология и други. Те са необходими, за да мога да се явя на приемните изпити по медицина (MCAT). След като ги взема тези класове и взема MCAT, ще кандидатствам за медицинско училище през последната година от бакалавърската степен. След четири години в медицинско училище се полагат други изпити, за да станеш практикуващ лекар. След този период ще трябва да кандидатствам за място в желаната от мен програма за специализация. Обучението ще е 5 години, за да стана ортопед- хирург.
Би ли се върнал като лекар в България и Пазарджик?
В момента това е решение, което не мога да взема, защото завършването ми все още е много далеч. Въпреки това, доста бих обмислил дали ще дойда в България и дори в МБАЛ – Пазарджик, за да работя като лекар. МБАЛ – Пазарджик разполага с брилянтен екип от лекари и медицински сестри, с които бих искал да работя и в бъдеще.
За какво мечтаеш и какво искаш да постигнеш в живота?
Крайната ми цел е да стана добър лекар- ортопед. Искам да работя в тази област, защото ортопедичните операции могат значително да подобрят живота на хората, а основната ми цел е да мога да им помагам.
Какво ще си пожелаеш?
Ще си пожелая само да бъда здрав и да постигна мечтите си!