Столичната общинска здравна комисия прие днес програмата за скрининг на щитовидната жлеза, която ще стартира от 17 септември. Кампанията ще се проведе за първи път и ще обхване педагогическия персонал в училищата и детските градини към общината на възраст от 20 до 45 години.
Скринингови прегледи ще се провеждат в Първа МБАЛ – София EАД, Втора МБАЛ - София АД, Пета МБАЛ – София EАД и 12 ДКЦ София, като е възможно на по-късен етап да бъдат добавени и други лечебни заведения. Скринингът включва ехографски преглед на щитовидната жлеза и лабораторно изследване на тиреостимулиращ хормон (TSH).
Болестите на щитовидната жлеза засягат всеки десети българин, но повечето от хората не подозират за проблема си. Статистиката говори, че у нас 24.4% от населението има възли в щитовидната жлеза, от тях 32.1% са жени, а 15.7% - мъже. 18,9% са хората, които имат автоимунно тиреоидно заболяване (23% са жени и 10% - мъже). 10,7 % са с нарушена функция на щитовидната жлеза като 6.2% са с хипофункция (намалена функция на жлезата) и 4.5% са с хиперфункция (увеличена функция). „Заболяванията на щитовидната жлеза засягат както мъжете, така и жените, а голяма част от проблемите се дължат на късното им диагностициране“, отбеляза председателят на комисията д-р Веселин Милев.
Едновременно с кампанията за щитовидната жлеза ще стартира и скрининга на млечната жлеза, което общината финансира от 2015 година насам.
През септември тази година то ще бъде разширено и ще обхване нови целеви групи. Ще бъдат включени медицинските специалисти от училищните здравни кабинети, детските градини и самостоятелни ясли и кухни за детско хранене. В програмата за скрининг на рак на млечната жлеза, която организира общината, изследването се извършва въз основа на клиничен преглед и ултразвук. Прегледите се извършват в Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология и Военномедицинска академия, Първа АГ „Света София“, Втора АГ болница „Шейново“, както и Първа МБАЛ, Четвърта МБАЛ, Пета МБАЛ и Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания.
Досега по тази програма са прегледани и изследвани общо 16 361 жени от различни целеви групи, като общински училища и детски градини, социални заведения, културни институти, общински транспортни дружества. В зависимост от случаите пациентите са насочени за терапия или последващо проследяване.