Има малки, козметични промени в правилата и финансирането. През тази година здравноосигурителните плащания се увеличават, но като пропорция съотношението между парите за здравеопазване и минималната работна заплата е по-малко. Това каза пред БНР д-р Георги Цигаровски, зам.-председател на Пловдивска колегия на БЛС с ресор доболнична помощ.
„Оказва се, че финансирането на здравеопазването реално е намаляло“, каза д-р Цигаровски.
Той подчерта, че за да се чувстваме по-добре, трябва да има повече профилактика. "Категорично има усилия за увеличаване на профилактичните програми, но те са недостатъчни, включително и от гледна точка на европейския опит. Ние лекарите много добре знаем какво трябва да направим, за да предотвратим определени заболявания. Въпросът е, че за това са нужни изследвания и прегледи и те трябва да бъдат финансирани. Като имате лимит колко теста за кръвна захар да пуснете, как да откриете по-рано диабета?“, попита д-р Цигаровски.
Ще има подобрения, но не и революционна промяна, смята той. По думите му през 2005-2006 година са се отделяли по 7% от бюджета за здравеопазване за първична извънболнична помощ, която основно реализира и профилактиката. На Запад този процент е около 15-20, които дават 50% от ефекта в здравеопазването, посочи той.
С новия рамков договор увеличението е само за лекарства и болнична помощ, защото сме имали много болести, които не сме спрели на време, а парите за първична помощ падат на 5,1. Естествено е, когато не сме дали парите навреме, да се налага да даваме повече за болнична помощ и за лекарства, завърши д-р Георги Цигаровски.
Снимка: БНР
Vervaite robi !Jivota vi mina !