Въвеждането на триажа в спешната помощ ще доведе до цялостна оптимизация на системата. Това мнение изрази директорът на "Пирогов" и национален консултант по спешна помощ. проф. Стоян Миланов пред Нова телевизия. „Новите правила са технически бюлетин, тоест чисто професионални действия, които са предвидени за системата на триаж или сортиране на повикванията“, посочи той.
Проф. Миланов допълни, че в никакъв случай няма да се налага пациентите да заучават кодовете, залегнали в триажа, и беше категоричен, че те ще спомогнат за по-доброто разпределение на обажданията към спешна помощ и реакцията на екипите. Той обясни, че освен въпроси, при определени ситуации диспечерите ще дават и инструкции за реакция на хората, които се обаждат, като например как да направят сърдечен масаж.
На въпрос за колко време линейката трябва да пристигне на адрес той поясни, че времето за реакция в градски условия в световен мащаб е средно 10 минути.
„Вече ще има критерии какво е забавяне и при кои състояния то е допустимо. При едно навехнато пръстче един час може и да не е забавяне“, даде за пример шефът на „Пирогов“. Според Миланов липсата на критерии за това до момента е създала възможност да се образува нерегламентирана опашка от сигнали, при която този, който е имал по-спешна нужда, не е могъл да се пререди.
Въвеждането им ще спомогне не само за оптимизиране на системата, но и за изграждане на своеобразна карта с нуждите от екипи на спешна помощ. „Начертаването на тази карта ще даде възможност за оптимизиране и максимално добро разположение, включително и на екипите – за изграждане на нови базови станции или пък за закриване на други, които са напълно безполезни. Примерите са много - има колеги, които имат по едно повикване средно на ден, докато в Пловдив-град са първенци в това отношение“, коментира той.