!
Понеделник, 02 Юни 2025
02
февр
 

УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив има готов проект за модерна хеликоптерна площадка

Вторник, 02 Февруари 2021 | 10:47:16


УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив има готов проект за модерна хеликоптерна площадка върху многоетажен паркинг. Това заявяват в своя позиция от лечебното заведение, к

УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив има готов проект за модерна хеликоптерна площадка върху многоетажен паркинг. Това заявяват в своя позиция от лечебното заведение, която е в отговор на материал на вестник „24 часа“ от 31-ви януари, разглеждащ състоянието и използването на т.нар. "хеликоптерна площадка" в близост до Хирургическия блок на болницата. В него, посочват от университетската болница, има неточности, липсва фактология и има неточни послания, които могат да заблудят гражданите и читателите.

В позицията си от УМБАЛ „Св. Георги“ разясняват подробно фактите и обстоятелствата около въпросния авиационен обект.

От осем години старият бетонен терен не е собственост на болницата, категорични  са от там и поясняват - бетоновата площадка, използвана в миналото при необходимост за приземяване на хеликоптери, е разположена в поземлен имот, който от 2013 година не е собственост на УМБАЛ „Свети Георги“. Площадката е изгубила първоначалното си предназначение в годините 2000-2009 г., като окончателно изчезва от кадастъра и кадастралната карта на 3 юни 2009 г. През посочения период не са били предприемани действия за възстановяване или узаконяване на площадката, като тогава лечебното заведение е имало дял в собствеността върху имота, в който се е намирала бетоновата площадка, допълват от лечебното заведение.

От там припомнят, че новото ръководство на лечебното заведение, което е встъпило в длъжност през лятото на 2010 г., е предприело действия за възстановяване на функциите на площадката, но през 2013 г. в резултат на градоустройствено планиране и урегулиране, имотът премина изцяло в собственост на държавата. Местоположението на площадката вече е несъвместимо с предвижданията на общия устройствен план на града, поради жилищното застрояване и новопостроения булевард – продължението на бул. „Свобода“ покрай парк „Отдих и култура“. Към момента не са ни известни правният статут и собствеността върху имота, отбелязват още от лечебното заведение.

През 2013 г. ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД е предприело действия за проектиране и строителство на нова хеликоптерна площадка. Планиран е за строителство многоетажен паркинг непосредствено до Спешния портал на болницата с модерна хеликоптерна площадка. Инвестиционният проект е завършен изцяло и към момента УМБАЛ „Свети Георги“ търси финансиране за изпълнението му. Проектът включва изграждане на площадка за приземяване на съвременни хеликоптери на покрива на паркинга, с директен коридор (естакада) и топла връзка към Спешно отделение, допълват от болницата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LgYD


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.
02.06.2025 17:26:19

Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.

Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, проведена в последното триме ...

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден
02.06.2025 17:05:30

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден

Над 106 хиляди издадени рецепти и близо 118 хиляди изпълнени след днешния старт при контрола в ре ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...