!
Събота, 07 Септември 2024
11
дек
 

УМБАЛ „Св. Марина“ с иновативно лечение за пациенти с напреднал Паркинсон

Сряда, 11 Декември 2019 | 16:31:06


Иновативен метод за съвременно високотехнологично лечение на пациенти с болест на Паркинсон бе въведен в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, съобщиха от лечебното заведение. Мултидисциплинарен екип от лекари извърши първата в болницата дълбок

Иновативен метод за съвременно високотехнологично лечение на пациенти с болест на Паркинсон бе въведен в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, съобщиха от лечебното заведение. Мултидисциплинарен екип от лекари извърши първата в болницата дълбока мозъчна стимулация на пациент с напреднал стадий на паркинсонова болест.

До момента общо трима пациенти със същата диагноза са преминали през тази лечебна процедура във варненската университетската болница. Методът е подходящ за приложение при съответни показания и при други две заболявания – дистония и есенциален тремор, уточни проф. д-р Силва Андонова –  директор по лечебно диагностичната дейност и началник на Втора неврологична клиника в лечебното заведение.

Постигнатите резултати от лечението в световен мащаб показват еднозначно, че дълбоката мозъчна стимулация има важно място при лечението на редица хронични, инвалидизиращи заболявания и състояния, както и огромна възможност за бъдещо развитие.

Мултидисциплинарният екип от лекари, който извършва процедурата по дълбока мозъчна стимулация е преминал няколкократни обучения в Inselspital Hospital в Берн, с която Медицински университет - Варна и УМБАЛ „Св. Марина“ имат дългогодишно сътрудничество. Въведени са специални скали и протоколи, по които се оценяват и включват пациентите, подходящи за лечение с дълбока мозъчна стимулация. С този иновативен метод Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна покрива цялата гама неврохирургични интервенции, които се правят в света. Целта на екипа е да работи по водещите световни стандарти като най – добър пример за клинична практика.

„Процедурата „дълбока мозъчна стимулация“, прилагана за лечение на Паркинсон е специфичен и многопластов процес. Първоначалната терапия на болестта продължава от 5 до 10 години с медикаменти и пациентите се повлияват много добре. С времето заболяването прогресира и медикаментите не действат достатъчно ефективно. Това е моментът, в който е най – добре да се премине към лечение с дълбока мозъчна стимулация“, коментира проф. д-р Явор Енчев – началник на Клиникато по неврохирургия.

 Методът включва имплантиране на електроди в мозъка на болния, които се отвеждат подкожно до областта на подключицата, където се поставя пейсмейкър. Той е източник на електрически импулси с определена честота, които се подават към мозъчните структури, за да ги стимулират. По този начин, веднага след оперативната намеса пациентът се чувства по – добре, оплакванията му намаляват и симптоматиката се подобрява. От 2 до 4 седмици след операцията по имплантиране пациентът се хоспитализира отново за програмиране и активиране на пейсмейкъра. Оперираният получава пациентски програматор, устройство за промяна на параметрите на електрическата стимулация и се обучава да работи с него в домашни условия. Ефектът от самото устройство може да бъде отчетен няколко седмици след активиране на пейсмейкъра, поясняват специалистите.

Паркинсоновата болест е социалнозначимо заболяване, което води до инвалидизация на болните и прави живота им непълноценен. Лечението на тази болест е от изключителна важност за цялото общество. Благодарение на дълбоката мозъчна стимулация се подобрява качеството на живот на пациентите с невродегенеративни заболявания, те се чувстват пълноценни, могат да се върнат към ежедневните си дейности и работната си среда. Методът е предпочитан, защото е успешен в определен етап от развитието на болестта и рисковете са сведени до минимум.

От 2019 година НЗОК покрива напълно скъпоструващите устройства за този вид лечение на всеки пациент с напреднал стадий на болест на Паркинсон и дистония.

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
BaC#


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...