Актуализиране на размера на отпусканите парични суми за отделните дейности по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, предвижда изменение на Правилника за организацията на работа и дейността на Център за асистирана репродукция, публикуван от МЗ за обществено обсъждане.
Конкретно предложеното увеличение на всички посочени в Правилника парични суми, отпускани за дейности по асистирана репродукция, е 20% от настоящата им стойност. „Това не са фиксирани суми, а такива, до които може да се заплаща за точно определен обхват на тези дейности и реално изплатената сума може да е по-малка от посочения в Правилника максимален размер. Мотивите за предложението конкретната стойност на увеличение да е 20% спрямо сега определените максимални стойности на финансиране са свързани, от една страна, със становището на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ), а от друга – с анализа на цените на отделните съставни елементи от различните видове процедури, финансирани от ЦАР и на техния ръст“, пише в мотивите към проекта.
Единият аргумент за това предложение е ръстът на цените на консумативите, които се влагат в дейностите по асистирана репродукция, установен по данни от фактурите. Посочени са няколко конкретни примера за осреднен ръст на цените на консумативите в периода 2011 – 2021 г.: - специализирани среди за криоконсервация - +13%; - игли за фоликуларна пункция - +18%; - катетри за ембриотрансфер – +25%; - специализирани среди за обработка на гамети, оплождане и култивиране на ембриони - +27%; - оборудване, газови филтри и лабораторни инструменти с кратък срок на експлоатация - +40%; - специализирани пипети за микроманипулации на гамети и ембриони - +42%; - специализирани лабораторни консумативи за еднократна употреба - +96% и др. Нарастването само на тази част (за консумативи) от разходите в абсолютна стойност, по мнение на БАСРЗ, е от 1200 лв. на 1650 лв. средно за процедура или с около 37%.
Подробният анализ, представен от ЦАР още през 2022 година, се базира на ръста на изплатените финансови средства на лечебните заведения за дейностите по асистирана репродукция, който от своя страна отразява именно нарастването на цените на всички вложени в тези дейности консумативи и лекарствени продукти. От МЗ уточняват, че наред с многобройните цифри и изчисления, които касаят всяка една от финансираните дейности по асистирана репродукция, в анализа на ЦАР са представени изводите, до които се стига: необходими са допълнително около 2 700 000 лв. годишно за процедурите по асистирана репродукция с контролирана овариална хиперстимулация, на база финансиране на броя случаи от 2021 г.; за осигуряване на трансферите на замразени ембриони, допълнителните разходи се изчисляват на над 180 000 лв. годишно, предвид финансираните през 2021 г. брой случаи; допълнителните средства, необходими за финансирането на процедури на спонтанен цикъл се изчисляват на над 270 000 лв. годишно, предвид финансираните през 2021 г. брой случаи; за запазване на фертилните способности, допълнителните средства на годишна база се изчисляват на 1 650 лв., на база отчетените случаи през 2021г.
„От горните разчети следва изводът, че ежегодно ще бъдат необходими допълнително минимум по около 3 200 000 лева за дейностите по асистирана репродукция, на което съответстват и определените суми за допълнително финансиране на тези дейности в Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. – одобрени средства в размер на 2 000 000 лв. до края на 2023 г. и предвидени средства в размер на 4 000 000 лв. годишно за посочените дейности от 2024 г.“, казват от МЗ.