!
Сряда, 10 Юни 2026
02
юни
55
 

Указания за 10% намаления на разходите за персонал са получили в НЗОК от МФ

Вторник, 02 Юни 2026 | 18:35:05 Надежда Ненова
55

С 10% да намалят разходите за персонал в НЗОК, настояват от Министерството на финансите, съобщи управителят на Здравната каса доц. Петко Стефановски пред журналисти днес. По думите му препоръката е да бъдат премахнати незаетите щатни бройки, ка

С 10% да намалят разходите за персонал в НЗОК, настояват от Министерството на финансите, съобщи управителят на Здравната каса доц. Петко Стефановски пред журналисти днес.

По думите му препоръката е да бъдат премахнати незаетите щатни бройки, както и да бъдат освободени всички служители в пенсионна възраст.

„Проблемът е, че голяма част от служителите на Здравната каса, които са в пенсионна възраст, са лекари, стоматолози, фармацевти и юристи. Това означава, че НЗОК ще остане без експерти, ако бъде изпълнено това указание. Няма експерти, които са в активна възраст и биха се съгласили да работят при нас на толкова ниски заплати", каза доц. Стефановски.

От Здравната каса подготвят анализ на персонала и възможните рискове от изпълнението на исканията на Министерството на финансите.

Доц. Стефановски съобщи още, че след напускането на Иванка Динева, за да оглави отново Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, временно изпълняващ длъжността директор на Столична здравноосигурителна каса (СЗОК) ще е заместникът й Георги Белчев. Той ще заема поста до провеждането на конкурс, но не повече от 6 месеца.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*ykH

Гост 09.06.2026 17:03:31

Прекалено много лекари работят по НЗОК, но това не подобрява лечението ! Трябва да се намалят с 50 процента, за да започнат да работят търтеите !

Sp 09.06.2026 17:00:34

Съкращенията ще бъдат според симпатиите ...май ! В МВР, МО, при учителите, в министерството на културата...и д-р. нямало да се съкращава ! Що за наглост е това !

Илия 08.06.2026 11:45:53

НЗОК има много администрация тези 10 процента са малко. Но е по добре без нищо.

Гост 07.06.2026 10:02:15

2$

F21 05.06.2026 21:07:29

Лекарите пенсионери допринасят за повишаване на леталните изходи при лечение! Опасни са бре!

Гост 05.06.2026 21:05:00

Трябва да се криминализират някои нарушения! Неизвършена дейност ... затвор ! Какво е това 50евро глоба...така ще си крадат, че и ще наглеят докторите!

gost 05.06.2026 14:13:45

Защо само с 10% да се намалят разходите за нищонеправене?

Светла Иванова 05.06.2026 08:24:01

Като няма лекари, които да искат да работят в НЗОК/РЗОК, защо лекар, който се пенсионира в края на миналата година беше освободен?. Става въпрос за РЗОК Ловеч. Да, няма длъжност лекар, а контрольор. Но в комисията за скъпоструващо лечение трябва да са лекари и председател на комисията трябва да е лекар. А в Ловеч освободиха точно този човек. Но все пак няма незаменими хора. Така, че Управителят да не се кахъри, че няма хора, които да работят.

Светла Иванова 05.06.2026 08:22:56

Като няма лекари, които да искат да работят в НЗОК/РЗОК, защо лекар, който се пенсионира в края на миналата година беше освободен?. Става въпрос за РЗОК Ловеч. Да, няма длъжност лекар, а контрольор. Но в комисията за скъпоструващо лечение трябва да са лекари и председател на комисията трябва да е лекар. А в Ловеч освободиха точно този човек. Но все пак няма незаменими хора. Така, че Управителят да не се кахъри, че няма хора, които да работят.

Гост 03.06.2026 20:49:06

В Търново Костадинка диктува

Gost 03.06.2026 19:53:03

Сивата икономика трябва да се унищожи! Всички крадат, не плащат данъци в пълен размер, прикриват се доходи и държавата няма начин да не се задъха. Капитализмът ще Ви унищожи!

Гост 04.06.2026 17:23:16

Педалите комунисти от 80 години унищожиха българския лекар , той за капитализма ще ми пише. В капииталистическия свят на летището няма бягащи лекари. бе галфон - само в комунистически и паракомунистически държави се случва това. Жална ти майка утре когато на 112 няма да ти дойде НИКОЙ. Сами си го начукахте с комунизма , продължаващ и днес.

Гост 04.06.2026 10:44:00

Теб вече те е унищожил комунизма.

Гост 03.06.2026 19:48:01

Дупката НЗОК може да понесе минимум 40% съкращение и това по никакъв начин няма да затормози системата на здравното осигуряване. 2700 чоплещи семки тетки и чички, половината с ТЕЛК е разкош за държавата ни днес!

Малък Мук 03.06.2026 16:36:45

Нима младите специалисти не могат да се справят и да са дори по-добри експерти!Крайно време е пенсионери лекари,счетоводители ,юристи и др.държавни служители да бъдат освободени или да избират пенсия или заплата,а не да вземат и двете!

Приятел 03.06.2026 13:37:43

А защо е нужна и здравната каса

Гост 03.06.2026 14:17:27

шом не ти трябват 8% здравен данък - закривай и се връщай при семашко

Мона 03.06.2026 13:18:55

Крайно време беше!Всички пенсионери , който са в бюджетни учреждения да си тръгват.Щом им се работи -отивайте в частния сектор!Хайде плащайте си си всички личните осигуровки,като всички работещи-стига деление и привилегии!

Момка 03.06.2026 13:40:57

Как да си вървят бе от тоя буллук. Заплата, пенсия, командировъчни, ДМС-та, пари за очила, пари за дрехи. Я на държавната хранилка....

Учил 03.06.2026 11:30:07

Нито заплатите им са ниски, нито лекарите им правят нещо друго, освен да спят по бюрата.

Бат Роско 03.06.2026 11:16:23

Малко са . И не само там. Всички с които разговарям напоследък твърдят ,че са ходили на лекар ,на частно. А повярвайте ми те се осигуряват на доста сериозни заплати.

Фред 03.06.2026 11:10:02

В ЗДРАВНА каца не е нужно непременно да има лекари ! Това е разплащателна институция !

Да бе 03.06.2026 13:06:10

За определен вид контрол е нужно точно да се извършва от лекар. Това е по ЗЗО.

Фред 03.06.2026 15:00:42

Контрола е само по документи и ако Някой си се изживява като велик лекар в ЗДравна каса то го даите на съд !

Гост 03.06.2026 08:58:13

Сериозно ли?

Гост 03.06.2026 08:51:26

Айде със стетоскопчето (с мухъл) бегом в село Гугутка в новостроящите се здравни практики на Зеления Чорап да преглеждат населението. Да ги глобяват колегите им за пропуснато квадратче да бъде зачекнато в амб лист и да им падат прегледи с жалките разценки на труда. Мухахахха

Гост 03.06.2026 08:42:48

Да и то пенсионери...

Гост 03.06.2026 08:42:15

Не знаех, че в Министерство на финансите назначават и лекари-психиатри.

Гост 03.06.2026 08:34:04

Да, Йорданка Пенкова работи в министерство на финансите. Съветник е. Пък вие си съкращавайте другите хора.....

Пясък 03.06.2026 07:50:34

Еййй, моренце, много ти се иска да ме залееш. Освен бурно море, има и мъртво вълнениее...

Море 03.06.2026 07:23:39

В Здравната каса има много ненужен административен персонал. И такива едва изкласили училище, но с връзки. Там не можеш да почнеш на бюро ако не си някой на някой. Та имат къде да режат, а да не е лекари и фармацевти и юристи

Александър 03.06.2026 07:03:24

Много ясно да убием здравеопазването за да можем след това да направим всичко частно за да могат да ни лекуват сякви скапаняци

Гост 03.06.2026 08:55:03

Разбира се за смрадливите ватници лекари са само тези, които подг@зуват безплатно. Иронията обаче е .че скапаната пролетарска сган скоро няма да има НИКАКВИ ЛЕКАРИ дори частно практикуващи. С пуканки ще ви гледаме сеира, нещастни плюскачи на незаплащан труд. Мангал не е етнос , а начин на мислене.

глупак 02.06.2026 23:42:26

Сериозна кадрова криза тепърва предстои. Периферията на България е трагедия! Ще се затварят отделения, след това и болници. Необратимо е. България няма ресурс да спре процеса. Закъсня реформата, въобще, ще има ли какво да се реформира?!? - плювачи много, но ще се окаже сериозна грешка - спасителния пенсионерски пул в болниците. Масово са пенсии на графици - извън големите градове. Или се тръгва веднага - минимум със 100% увеличение на заплатите, и то сигурни месечни базисни доходи, или си взимаме пуканки и ще гледаме сеир! Натоварването е тежко-нетърпимо, и хората напускат болничното здравеопазване. Каквото си посял..

Гост 03.06.2026 06:17:07

Oпределено си вземете пуканки... Първият (правилният, държавническият вариант) го забравете!

Гост 02.06.2026 23:08:24

Динева ще ги оправи всичките

Гост 02.06.2026 23:06:34

Мирише, страшно мирише... На нова сглобка мирише - ПБ+ГЕРБ +ДПС Ново начало.

Гост 03.06.2026 06:19:34

Честито на джензитата (айде, на половината от тях!), които си плюха на бъдещето и избраха зеления чорап като алтернатива на сикаджийската мутра и Мултигруп грухтящото! Ся ще видите какво е път към евразия, на собствения си гръб.

До честито 02.06.2026 22:44:34

Значи е верен слуха, че Рундьо и чичко Тревички са ортаци

Гост 03.06.2026 06:20:16

100%

Гост 02.06.2026 22:24:49

Йорданка Пенкова още ли работи?

Честито 02.06.2026 21:46:33

Кой е Георги Белчев, новият директор на РЗОК - София? Оказва се, че е комунистическа издънка и кандидат за депутат от партия Лидер на Христо Ковачки.

Гост 03.06.2026 06:15:38

Каква голяма "изненада"...ИХА!!!!!!!! От зелените чорапи какво друго? Впрочем, със същия успех можеше да бъде инсталиран там от Толупа или Небръснатото мултаче!

Гост 02.06.2026 21:36:19

Топ съветничка в МФ, протеже на Жени Начева и видна политическа подлога - Йорданка Пенкова е в напреднала тийнейджърска възраст.

Работливко 02.06.2026 21:22:46

Ако се махнат тези, които имат мисъл, какво ще стане? Да не говорим, че някои от тях могат да тропнат парите на масата и да си купят местенце. Незаменими няма, но и желаещи за работа също!

Гост 02.06.2026 21:17:46

то и в държавните болници трябва да се разкарат пенсионерите! Време е! Баби и дядовци не са за работа..

Гост 03.06.2026 09:00:04

Баби и дядовци утре ще ти спасяват тъпия г@з . Защото умирате прави без пенсионерите лекари буквално. Още не знаете в каква кочинка живеете и как съдбата си прави майтап с такива черни неблагодарници. За протокола не съм пенсионер лекар. Жална ви майна обаче утре , когато на 112 няма да ви дойде никой освен погребалната служба.

Гост 02.06.2026 21:36:19

Малоумен глупак, сигурно си мислиш, че от много хубаво стоят там колегите?

Гост 02.06.2026 20:55:43

Петко бре, че откога пенсионерите - ЙОристи са толкова ценни, направо дефицитни? Юристи с хиляди на година се бълват от ВУЗ-те. Айде стига с тези раздути щатове, които са пълни с гербери и шутове на шиши.

Гост 02.06.2026 19:44:36

Във МФ само тийнейджъри ли работят ? Там пенсионери няма ли ?

Асен 02.06.2026 19:39:18

В работата на НЗОК няма длъжност..лекар...нищо не е само лекарско или само икономика... работи се по документи въз основа на подписани договори с дейност която да се изпълни. Експерти работят в администрацията а лекари в лечебното заведение!

Гост 02.06.2026 19:54:58

човешкият фактор става все по - допълващ

NHIF 02.06.2026 19:35:05

След Иванка Кръстева очакваме Жени Начева да поеме отново НЗОК. То и без това е управителя в сянка от 20 години насам, а и новата власт харесват такива политически пр0ститутки!!!

Гост 02.06.2026 19:08:12

Ами да, хайде с подкрепата на МФ да изгоним всички хора с административна памет и опит от НЗОК, и да ги заменим с разни учили-недоучили младежи, почитатели на изкуствения интелект. Така ще продължи тенденцията на пълнене на администрацията с некомпетентни хора без резистентност. Ясно с какви последици…

Гост 03.06.2026 09:04:22

Какви компетентни лекари има нзок бе, алооо ?!?!? Всички там са за проверочен изпит по медицина. Дипломите им са буквално на трупчета. И 95% няма да издържат на онези 1000 въпроса в изпита за ОМ. Деквалифицирана сган ,която си позволява да проверява много по-учени от тях.


Всичко за коронавируса
Още новини
Министър Ивкова провери строежа на новия комплекс на МБАЛ-Ямбол
09.06.2026 19:09:46

Министър Ивкова провери строежа на новия комплекс на МБАЛ-Ямбол

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова направи работно посещение в новостроящата се от десети ...

20,58 милиона са отпусканията по е-рецепти в аптеките от 1 януари до днес
09.06.2026 17:21:44

20,58 милиона са отпусканията по е-рецепти в аптеките от 1 януари до днес

20,58 милиона са отпусканията по е-рецепти в аптеките от 1 януари до днес, става ясно от статисти ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...