От началото на тази година Университетска болница „Лозенец“ стартира нова инициатива – Клинични дни „Лозенец“ с различна тематична насоченост. Първото събитие ще се проведе утре, 20 януари, и ще постави фокуса върху рака на панкреаса, съобщиха от лечебното заведение.
Успоредно с това болницата разкрива първия у нас Панкреасен център.
Хирургията на панкреаса е най-сложната висцерална хирургия и се извършва във високоспециализирани центрове, каквато е практиката в Европа и света. Такъв ще бъде и новосъздаденият център с ръководител доц. Олег Чолаков, който е и модератор на първите Клинични дни „Лозенец“.
Той е доказан специалист с над 25-годишен опит в панкреасната хирургия, специализирал и работил в двата най-големи немски панкреасни центрове в Хайделберг и Бохум, както и в Панкреасния център в Берн, Швейцария.
Гост-лектор на събитието е проф. Валдемар Уул – директор на Хирургичната клиника в болница „Сейнт Йозеф“ в Бохум и професор по хирургия в Рур университет в Бохум, президент на Немското хирургично дружество и почетен член на Българското хирургично дружество. През октомври 2022 г. е избран за президент на Немското хирургично дружество с мандат 2024-2025 г.
Темата на неговата лекция е „Мултимодална терапия на карцинома на панкреаса“. Проф. Уул ще проведе и дискусия със студенти, по време на която ще представи добри практики от своя опит.
Предвидена е пресконференция с него, която ще се състои от 13.00 ч.
Проф. Уул е голям приятел на България. Първото идване на проф. д-р Уул в страната ни е през 2004 г., като впоследствие той посещава многократно страната за участие в научни форуми на Българското хирургично дружество, УМБАЛСМ „Пирогов“. Водещият германски хирург извършва и редица оперативни интервенции на български пациенти. Визитите му са направили възможно развитието на съвременната панкреасна хирургия у нас.
Проф. Уул в лично качество, както и институциите, в които е работил – Университетската болница Инзелшпитал – Берн, Университетската хирургична клиника в Хайделберг и болницата „Сейнт Йозеф“ в Бохум, имат съществен принос за развитието на българската хирургия и медицина. С неговото лично съдействие и подкрепа през годините в тях са преминали обучение повече от 30 български специалисти – хирурзи, гастроентеролози, травматолози и медицински сестри.