!
Сряда, 30 Април 2025
01
авг
 

Учени от Виенския университет гостуваха в МУ-Пловдив в рамките на партньорски проект

Четвъртък, 01 Август 2024 | 13:30:27


Изследователи от Виенския университет – координатор на проект RESONATE („Изграждане на индивидуална и общностна устойчивост чрез терапевтични подходи, основани на контакт с природата“), гостуваха в МУ-Пловдив, съобщиха от висшето учил

Изследователи от Виенския университет – координатор на проект RESONATE („Изграждане на индивидуална и общностна устойчивост чрез терапевтични подходи, основани на контакт с природата“), гостуваха в МУ-Пловдив, съобщиха от висшето училище.

Проектът е финансиран от рамкова програма за изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз и чрез асоциирано финансиране от Агенцията за изследвания и иновации на Обединеното кралство, уточняват оттам.

Австрийските учени се запознаха с напредъка на местния екип при провеждането на едно от ключовите проучвания в рамките на проекта, както и с инфраструктурата на МУ-Пловдив и локациите в града, на които се провежда изследването.

Сред гостите бяха д-р Матю Уайт – координатор на RESONATE и старши изследовател от Центъра за когнитивна наука на Виенския университет; д-р Юлия Еггер – мениджър на проекта и проф. Сабина Пахл – член на екипа и ръководител на групата за психология на средата във Виенския университет.

Изследователският екип от страна на МУ-Пловдив, който представи пред гостите направените проучвания и анализи, е оглавяван от доц. д-р Ангел Джамбов, дмн – ръководител на екипа на МУ-Пловдив и на направление „Околна среда и здраве“ в Научноизследователския институт на МУ, от проф. Донка Димитрова, дм, проф. д-р Мариана Мурджева, дм, гл. ас. д-р арх. Ангел Буров, гл. ас. д-р Йордан Калчев, дм и гл. ас. д-р Деляна Давчева, дм.

Д-р Матю Уайт представи същността и обхвата на проект RESONATE, който цели да изследва връзките между контакта с природата, терапевтичните ползи от него и биопсихосоциалната устойчивост на хората и общностите към стресори в различни центрове в Европа. Д-р Уайт подчерта значимостта на провежданото от МУ-Пловдив проучване, което е едно от най-мащабните и иновативни изследвания в тази област.

Доц. Джамбов презентира етапния напредък на екипа на МУ-Пловдив – вече е завършена първата фаза на кохортното проучване в Пловдив, като е събрана представителна извадка от над 1500 души. В рамките на 12 месеца ще бъдат оценени показатели за експозицията им на различни природни среди, психично благополучие, психологическа устойчивост спрямо стресори, както и набор от имунологични и клинично-лабораторни биомаркери. Доц. Джамбов запозна присъстващите и с извършената работа от екипа на МУ-Пловдив в останалите работни пакети.

Партньорите по проекта разгледаха кампуса на МУ-Пловдив, посетиха лабораториите на Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“ и Катедрата по клинична лаборатория, където се запознаха с апаратурата и процедурите, които ще се използват при вземането и анализа на биопробите от участниците в проучването. Бяха обсъдени и възможности за колаборация между лабораторните звена на МУ-Пловдив и други партньорски институции в проекта, които анализират сходни биомаркери.
Работилница за изграждане на концептуални модели и планиране на предстоящите анализи и колаборации в рамките на проекта се проведе в кабинета на направление „Околна среда и здраве“ на Научноизследователския институт.

Изследователите, заедно с доц. Джамбов, проф. Димитрова и д-р Буров, проведоха серия от теренни обследвания и оценки на различни локации в Пловдив, на които екипът на МУ-Пловдив провежда измервания на факторите на градската среда и набира представителна извадка от населението.

Гостуващите учени споделиха, че са впечатлени от напредъка на екипа на МУ-Пловдив по проекта, от инфраструктурата на университета, от експертизата и отношението на екипа, както и от подбора на посетените локации в града.





Коментари по темата

Правила на форума за коментари
AHxc


Всичко за коронавируса
Още новини
Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца
29.04.2025 17:29:42 Надежда Ненова

Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца

Имунизационният обхват на ваксините срещу грип е достигнал 20% през 2024 г., срещу ротавирусен га ...

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест
29.04.2025 17:11:00

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест

Комитетът по лекарства за употреба в хуманната медицина (CHMP) при Европейската агенция по лекарс ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...