Заради увеличаването на броя на фалшифицираните и с лошо качество лекарства се смята, че 250 000 деца годишно умират след употребата на такива медикаменти, предназначени само за лечение на малария и пневмония. Също така не са малко и тези, които умират след употребата на фалшиви ваксини и антибиотици, използвани за лечение или превенция на остри инфекции и болести като хепатит, жълта треска и менингит. Лекари призовават за спешни международни усилия за борба с „пандемията от некачествени медикаменти“, за която се смята, че убива стотици хиляди хора в световен мащаб всяка година, съобщи Guardian.
Повечето от смъртните случаи са в страни, където голямото търсене на лекарства се съчетава с лошо наблюдение, занижен контрол на качеството и не добри регулации, за да се улесни проникването на пазара на престъпни групи и картели. Те често се отървават само с глоби или незначителни присъди, ако бъдат заловени.
„Санкциите са шамар по „ръката“, но тук говорим за убийство чрез фалшива медицина“, казва Джоел Бреман, старши научен експерт в Националния здравен институт на САЩ в Мериленд.
Фалшиви или неефективни копия саустановени при широка гама от медикаменти, включително противомаларийни, антибиотични, кардиоваскуларни препарати и такива, използвани при рак. Много фалшификати произхождат от Индия и Китай. Установено е, че съдържат всичко - от мастило за принтер и боя, до арсен. Лекарства като виагра доминират на пазара с фалшиви препарати.
Освен фалшификатите, които се произвеждат и продават от престъпни групи, са и некачествените лекарства, които нямат достатъчно активни съставки, за да въздействат правилно.
До 10% от лекарствата в страните с нисък и среден доход са с лошо качество или откровени фалшификати, които струват на местните икономики между 10 и 200 млрд. долара годишно, твърди докладът.