Фармацевтичният ни пазар е обезпечен с достатъчно лекарствени продукти от различни терапевтични области и те могат да задоволят здравните потребности на българските граждани от лекарствена терапия, включително и от най-новите и модерни прицелни молекули. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в писмен отговор на въпрос на депутатите от БСП проф. Георги Михайлов и д-р Илиян Тимчев каква е визията му за този сегмент от лекарствената политика.
„Множество лекарствени средства се изтеглят всяка година от България като не всички имат алтернатива, а и да имат – тя често не е подходяща за всички пациенти. Поради различни търговски и административни причини други лекарства изобщо не се регистрират у нас и съответно вносът им е забранен. Пациентите са принудени сами да си набавят животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти чрез „аптечен туризъм“ и дори контрабанда“, се казва в питането на депутатите.
В отговора си министър Ананиев уточнява, че в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е регламентирано, че ежегодно по предложение на лечебните заведения за болнична помощ и след становища на ИАЛ и националните консултанти по профила на заболяването, със заповед на министъра на здравеопазването се съставя списък, в който се включват разрешените за употреба лекарствени продукти, които не се разпространяват на нашия фармацевтичен пазар и които след включването им в Позитивния лекарствен списък могат да се доставят и прилагат в лечебните заведения за болнична помощ.
„С цел своевременно осигуряване на лечебните заведения с такъв тип продукти и подсигуряване на терапията на пациентите, при закупуването на лекарствените продукти от Позитивния лекарствен списък, същите нямат задължение да провеждат търгове по Закона за обществените поръчки“, пише още в отговора на министъра.
Снимка: Надежда Ненова
Понякога имам чувството че кратуните от МЗ живеят в някаква друга паралелна България.