!
Петък, 17 Април 2026
17
апр
 

Форум с фокус върху пневмонията се провежда този уикенд в Панагюрище

Петък, 17 Април 2026 | 09:41:46


Над 250 специалисти ще участват в IV Научна конференция по анестезиология и интензивно лечение, която ще се проведе от 17 до 19 април 2026 г. в хотел „Каменград“, Панагюрище. Научният форум е насочен към специалисти по анестезиоло

Над 250 специалисти ще участват в IV Научна конференция по анестезиология и интензивно лечение, която ще се проведе от 17 до 19 април 2026 г. в хотел „Каменград“, Панагюрище. Научният форум е насочен към специалисти по анестезиология и интензивно лечение, както и към лекари, специализанти и експерти от медицински области, свързани с диагностиката, лечението и профилактиката на пневмонията.

„С всяка година нашият форум става все по-разностранен и разнообразен – убеден съм, че умишлено търсената интердисциплинарна перспектива ще подпомогне желанието на участниците за познание“, казва проф. Чавдар Стефанов, ръководител на Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина на МУ – Пловдив.

„Богатата и актуална научна програма на конференцията ще обхване най-новите достижения и тенденции в нашата динамично развиваща се специалност. Вярвам, че форумът ще бъде и платформа за неформални срещи и разговори, които ще се превърнат в бъдещи съвместни инициативи и клинично сътрудничество“, акцентира д-р Ангел Проданов, дм, изпълнителен директор на „Асарел Панагюрище Здраве“ и гл. ас. в Катедрата по анестезиология на МУ – Пловдив.

Откриващата презентация е „Максимална кислородна консумация (VO2 max) като показател за оценка на аеробния на работен капацитет на организма“ на проф. д-р Николай Бояджиев, дм.

Основният фокус на конференцията е пневмонията, представена в различни аспекти:

  • епидемиология и профилактика на нозокомиалните пневмонии;
  • етиология и микробиологична диагностика;
  • пневмония и органна недостатъчност;
  • антибиотично лечение и антимикробна резистентност;
  • персонализиран подход и съвременни диагностични методи;
  • вентилатор-асоциирана пневмония в детската възраст;
  • практически аспекти и клинични казуси.

В конференцията участват утвърдени български и международни лектори, а програмата включва паралелни научни сесии, дискусии и практически курс „Основи на белодробната ултразвукова диагностика“. Специална лекция има проф. Савино Спадаро, темата е „Диафрагмална дисфункция в контекста на тежка пневмония/АРДС“.

Събитието се провежда в Панагюрище за четвърта поредна година. Първото издание на научния форум бе посветено на антибиотичната политика и резистентност в пост-КОВИД ерата, второто – на септичните състояния и интензивното лечение, а третото постави акцент върху изкуствената белодробна вентилация. Организатор е Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина на МУ – Пловдив.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2gb%


Всичко за коронавируса
Още новини
Високоспециализирани медицински дейности – какво представляват и кога са ни нужни? (Видео)
17.04.2026 12:10:10

Високоспециализирани медицински дейности – какво представляват и кога са ни нужни? (Видео)

Тази седмица фокусът на рубриката на Здравната каса „НЗОК за теб“ е върху високоспеци ...

137 са заболелите от морбили у нас
17.04.2026 11:19:45

137 са заболелите от морбили у нас

7 нови случая на морбили са регистрирани в рамките на вчерашния ден в страната, а други 2 случая ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...