Предвидените разходи по бюджетна програма „Медико-социални грижи за деца в неравностойно положение, майчино и детско здравеопазване” за 2024 г. са в общ размер на 76 120,7 хил. лв. Спрямо бюджета за 2023 г. ръстът на разходите е 2 510,1 хил. лв. или с 3,3 % повече. Това казва министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Илина Мутафчиева относно политиките и инициативите на Министерството.
По бюджетната програма са предвидени средства за центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания - 27 327,0 хил. лв.; домове за медико-социални грижи за деца - 17 643,7 хил. лв.; закупуване на китове, реактиви и консумативи за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени - 2 000,0 хил. лв.
За Национална програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2021- 2030 - 6 690,0 хил. лв.; субсидиране на лечебните заведения за осигуряване на диагностика, лечение и специализирани грижи за деца с висок медицински риск, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване - 60,0 хил. лв.; Център за асистирана репродукция и за дейности по асистирана репродукция - 22 400,0 хил. лв.
Предвидени са трансфери за НЗОК в размер на 173 766,9 хил. лв., от тях за дейности във връзка с лечение на лица до 18-годишна възраст - 72 170,6 хил. лв.
По централния бюджет за 2024 г. за изпълнение па политики в област Здравеопазване има планирани допълнителни средства за организационно и финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники - 2 000,0 хил. лв., както организиране и провеждане на скрининг на заболявания, свързани с детското здраве и репродуктивното здраве на жените - неонатален скрининг и скрининг на злокачествени новообразувания на шийката на матката - 15 000,0 хил. лв. и изграждане на МБАЛ по детски болести „Св. Анастасия“ в Бургас, чрез бюджета на Община Бургас - 35 000,0 хил. лв.
Министърът допълва, че МЗ изпълнява редица национални програми, чрез които се осигурява достъп на младежите до здравно-информационни, промотивни и профилактични дейности.
В рамките на
Национална програма за подобряване на майчиното и детско здраве (2014-2020)
са разкрити 31 Здравно-консултативни центъра за майчино и детско здраве (ЗКЦ) във всички области на страната. Те функционират към областните болници, както и няколко университетски и специализирани болници. Приоритет са групите в повишен риск - бременни и родилки с патология, деца с увреждания и хронични заболявания като се осигурява комплекс от здравни, медицински, психологически и социални дейности. Центровете имат особено важна роля и за реализацията на мерки, свързани с промоция на здраве, превенция и профилактика на болестите, подпомагане достъпа на целевите групи до системата на здравеопазване, социалните услуги и подпомагане, подготовка за добро родителство и подкрепа за отглеждането на детето в семейна среда. В някои от тях функционират комисии за изготвяне на индивидуални планове за комплексно интердисциплинарно медицинско обслужване и продължителна здравна грижа на деца с определени хронични заболявания (диабет, вродени сърдечни малформации, вродени лицеви малформации, вродени хематологични заболявания, вродени неврологични заболявания и недоносени деца).
По програмата е осигурено финансиране и за извършване на лабораторни изследвания и консултации в рамките на биохимичен скрининг за бременни за оценка на риска от раждане на дете с хромозомни аномалии (болест на Даун, други анеуплоидии, спина бифида, аненцефалия и тежък дефект на коремната стена).
По
Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г.
в 28 РЗИ в страната се организират редица дейности по промоция на здраве и профилактика на болестите сред млади хора, насочени към ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот (тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба и злоупотреба на алкохол); биологичните фактори на риска за хронични незаразни болести - повишено артериално налягане и затлъстяване. Използват се образователни методи и форми на обучение (курсове, семинари, беседи, лекции, дискусии, тренинги, видеопокази и видеоклипове, индивидуални обучения, изложби, тематични дни и конкурси) и различни начини на разпространение на здравна информация (телевизионни и радиопредавания, публикации в пресата и интернет публикации, пресконференции, създаване и разпространение на здравно-образователни материали). По четирите рискови фактори за здравето се отбелязват тематични дни с кампании и акции за изграждане на здравни умения, послания и здравно-образователни материали. Финансовите средства за изпълнение на дейности по тази програма са в размер на 43 000 лв. за 2023 г. и 58 000 лв. за 2024 г.
По отношение на
Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2021-2025 г.
министърът заявява, че на територията на цялата страна служители на РЗИ, подпомагани от медицински специалисти в училищната мрежа и други местни институции, реализират кампанийни дейности, по време на които се раздават здравно-образователни материали и презервативи, като по този начин със здравно промотивни и профилактични дейности подрастващите и младите хора се обучават за възможните начини за предпазване от ХИВ и сексуално предавани инфекции. В програмата е включена и Националната анти-СПИН кампания, която се провежда в 4 етапа. Започва на 1 декември - Световният ден за борба срещу СПИН, вторият етап е по повод 14 февруари, а през третата неделя на месец май (Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН) стартира третият етап. Четвъртият, финален етап, е лятната кампания. Реализира се в партньорство с Българския Червен кръст, регионалните здравни инспекции, общини, учебни заведения и социални институции.
Финансовите средства по програмата за 2023 г. са били 70 000 лв., а за 2024 г, - 80 000 лв.
Увеличени с малко са и средствата по
Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата
– от 565 000 за 2023 г на 570 000 за 2024 г. Диагностиката и лечението на туберкулоза при депа се извършва в специализирано отделение в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“-София. Със средства от тази програма се закупуват лекарствени продукти. Дейностите по превенция на туберкулозата сред рисковите групи се изпълняват от неправителствени организации.
Тройно обаче е увеличението на средствата за Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити 2021-2025 г. От 15 000 лв. за 2023 г. те стават 50 000 лв. през 2024 г. Целта на програмата е повишаване на информираността на родителите за превенция на хепатит Б и поддържане на висок имунизационен обхват срещу вируса на хепатит Б. Програмата включва интервенции. насочени към промяна на сексуалното поведение на целевата група млади хора, деца и млади хора в риск - здравно образование, основано на изграждане на социални и жизненоважни умения в училище, образование за вирусни хепатити и предавани по полов път инфекции, безопасно сексуално поведение.
Преди да говориш глупости, държавата да плати вноските на своите служители , на пенсионери, на деца, на бедни .....първо в пълен обем и второ в различни от минималните стойности.....мда.....
За да ги плати държавата ,трябва да вдигне данъците на тези дето плащат данъци и осигуровки ,на тези дето не плащат нищо ,нищо няма да им се вдигне ,вдигат се разходите за тях ,тоест останалите ще плащаме по големи данъци ,за да живуркат тези дето нищо не плащат ,а простите доктори с договори за безплатно лечение ,ще продължават да окапват или фалират един по един ,докато големите акули им заемат местата ,за да лапкат още повече .