Генетичната мутация, за която се доказа, че прави новия коронавирус по-заразен, може да го направи и по-уязвим към ваксините, смятат изследователи, цитирани от Агенция Ройтерс.
Мутацията, обозначена като D614G, увеличава броя на "шиповете" по повърхността на вируса и ги прави по-стабилни, което позволява на вируса да проникне по-ефективно и да зарази клетките. Тя обаче няма да създаде проблеми за ваксините, които сега са в процес на клинично изпитване, тъй като допълнителните шипове запазват мишените за неутрализиращите антитела, които ваксините трябва да индуцират.
Тези мишени, наречени рецептор-свързващи домейни или RBD, са местата, където шипът се прикрепя към клетките, които заразява. С повече шипове има повече RBD за свързване на антителата, за да бъде неутрализиран вирусът.
"Увеличението на степента на инфекциозност, осигурено от D614G, идва с цената на това вирусът да стане по-уязвим за неутрализиращите антитела", посочват изследователите в статия, публикувана на сайта medRxiv. Екипът пояснява, че предстои партньорска проверка.