Натовареността на екипите на ЦСМП Перник и неговите филиали е такава, че центърът със своята структура е в състояние да изпълнява задълженията си по оказване на спешна помощ на населението в областта. Това заяви в отговор на въпрос във времето за парламентарен контрол днес здравният министър Кирил Ананиев.
„Средната натовареност на мобилните екипи през 2017 г. е между 1,5 и 4,5 повиквания на работна смяна, като в центъра в Перник те са между 4-4,5 повиквания. Филиалите в Радомир – около 4 повиквания. Филиалите в Земен, Брезник и Трън – около 1,5 – 2 повиквания на работна смяна“, съобщи министърът.
Въпрос към него за проблемите на спешната помощ в област Перник бе зададен от Станислав Владимиров от БСП, който описа с тъмни краски ситуацията в региона.
„Отчитайки, че сградният фонд, транспортният състав, медицинското оборудване в центровете и филиалите на ЦСМП в страната във времето са сериозно амортизирани и определяйки развитието на спешната помощ като основен приоритет в работата, МЗ предвижда изпълнението на голям инвестиционен проект по ОП „Региони в растеж“ 2014 – 2020 с основна цел обновяване и модернизация на сградния фонд и оборудването в системата на Спешната помощ на територията на цялата страна, с общ бюджет 163,5 млн. лв. Дейностите ще обхванат спешните отделения на 34 лечебни заведения, 27 ЦСМП и разкритите към тях 204 филиала и изнесени екипи за спешна помощ, в т.ч. и ЦСМП Перник и неговите филиали. Цялата организация е създадена, проектът върви добре, той ще бъде изпълнен, той е необходим и за цялостната реформа в болничната помощ“, коментира още министърът.
Според Владимиров обаче реалната картина в Перник е съвсем различна от описаната от министъра.“ Има дни, в които в изправност са между 2 и 3 линейки. Спешните екипи се налага сутрин да са в една линейка, следобед – в друга. Постоянно се извършват някакви ремонти на линейките. Има съмнения, че тези линейки много често влизат за ремонт. Както вече ви казах , работи по един екип и една линейка във филиалите“, коментира депутатът и призова министъра да направи проверка за нередности в спешния център.
Моите уважения към депутата Станислав Владимиров, но защо говорим само за проблемите на филиалите? Във филиал Перник се правят по 10-ина адреса(на екип!) на дневно дежурство и по 5-6 на нощно. Отделен е въпроса че вместо полагащите се три екипа - реанимационен, втори лекарски и фелдшерски, напоследък дежурят по два - реанимационен и фелдшерски или реанимационен и втори лекарски екипи. Последният проблем, който възникна напоследък, е че няма сестра за реанимационния екип. Въпрос на време е да възникне проблем с някой тежко болен пациент. Защо всичко това убягва от вниманието на господина/другаря?
И надниците по морето са: 3000 лева за сервитьор, 5000 – за готвач! И все пак персоналът не достига, заявяват хотелиери Прочети още на: https://www.dnes.bg/notifikacii/2018/02/14/i-nadnicite-po-moreto-sa-3000-leva-za-servitior-5000-za-gotvach.367972
Така, така... 163млн. за Националната спешна помощ, на фона на половин милиард за европредседателство , е направо чудесно. И официални 60млн. за НСО да ни пази политиците.
И веднага се намериха - 100 млн. за крадящите бензин полицаи сдушени и сучещи и от уличната престъност, 30 млн. за импотентните "феодални старци" от БАН.... !? Какъв велик икономист е дядката Ананиев, като не може да направи елементарна сметка - и на децата вече е ясно, че в здравната система трябва да се налеят още 3,5 млрд. лв, за да се доближим до европейските стандарти!