НЗОК ще дава становище за евентуално включване на нови лекарства за лечение на онкологични заболявания в позитивния лекарствен списък. Това става възможно с приетите днес от правителството промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.
„Липсата на изискване за становище оставя голяма група лекарствени продукти с висока реимбурсна стойност без предварително изявено волеизявление от страна на платеца, а допълването на нормата ще гарантира възможността за своевременно участие на заплащащата институция в процеса“, посочиха от МЗ в мотивите към промяната, когато тя бе готвена. В основната си част това са лекарства за прицелна терапия на злокачествени заболявания, които формират значителен разход за бюджета на НЗОК. До момента не беше нормативно предвидено заплащащата институция да дава становище.
С промените за пореден път се удължава забраната за увеличаване на цените на лекарствата без рецепта – този път с две години. Аргументът за това е обичайният – това са продукти, които се използват масово, а честите увеличения на цените им се отразяват неблагоприятно върху възможностите на населението за закупуването им, което ограничава и достъпа до тях. Припомняме, цените на лекарствата, отпускани без лекарско предписание, не подлежат на регулация, а само на регистрация.
Друга промяна е свързани с реферирането на цените на лекарствата у нас. Тя бе направена във връзка с това, че някои от държавите членки, референтни за България, и по-конкретно Румъния, не изпълняват в пълен обем задълженията си за своевременно публикуване на цените на медикаментите. Това от своя страна води до невъзможност за обективно проследяване на промените на съответните цени и спазване на законово задължение за прилагане в България на най-ниската цена на производител, открита в референтните за страната европейски държави. В тази връзка с промените в наредбата се прецизира съществуващият режим по ценообразуване на лекарствените продукти, заплащани с публични средства, като се изяснява начинът на използване на източниците, в които се търси най-ниската цена на производител в държавите, с които България се реферира.
Въвежда се и забрана за включване в позитивния списък на комбинирани лекарствени продукти, на които поне една от съставките е с режим на предписване без лекарско предписание. Това се прави, защото, когато един комбиниран лекарствен продукт съдържа активно вещество, което като самостоятелно е на режим „отпускане без лекарско предписание“, се заобикаля волята на законодателя да се реимбурсират само терапии, които са по лекарско предписание, посочват от правителствената пресслужба.