„Тази поръчка всъщност са заявките на 150 най-големи български болници за нужните им количества лекарства за следващите две години – всяка една позиция. И те са предмет на централизирана обществена поръчка, която става по електронен път в министерството, вследствие на което навсякъде в европейските държави, където това се прави по този начин, разходите на болниците за лекарства намаляват между 10 и 20%.“ Това обясни пред bTV здравният министър в оставка Петър Москов във връзка с обявения от министерството търг за 1,1 млрд. лв. за лекарства за лечебните заведения.
„Минахме изключително дълъг път – през съпротива и на болници, на ръководства на болници и на определени търговци на едро или дребно, които виждат проблем за това в себе си. Това са препоръките на ЕК за борба с корупцията и за намаляване на разходите за медикаменти на здравния фонд, това са препоръките на българския БОРКОР, това е дълбокото убеждение на правителството. Защото това е начинът, по който печелиш от мащаба – събираш голям обем заявка и пускаш явен електронен търг с отрицателно наддаване“, коментира той и заяви, че това е най-прозрачният и „най-нетърпящият далавера“ начин за купуване на лекарства.
„Това, че между една и друга болница има стотици левове разлика за едно и също лекарство, това, че една болница може да фактурира, търговецът на едро би могъл да фактурира към нея лекарство за 60 лв., а тя да го фактурира на касата за 400 – това прекъсва“, категоричен беше министърът в оставка. Той заяви още, че ако има смислена част от обществото, тя трябва да подкрепи мерките.
Москов защити отново и системата за пръстова идентификация, въведена в болниците. Той припомни изнесените данни, според които разходът за първата половина на ноември е с 15 млн. лв. по-нисък от същия период на предходния месец, като обвърза резултата с въвеждането на регистрационната система, и информира, че в момента върви тестови период за е-рецепта и е-направление.
По отношение на работата на кабинета като цяло пък Петър Москов заяви: „Сещам се само за едно друго правителство, което толкова радикално е отивало към реформи. Това беше правителството между 1997 г. и 2001 г. Когато едно правителство прави реформи, то трупа в себе си недоверие.“