82-годишна пациентка с животозастрашаващо запушване на жлъчните пътища спасиха хирурзите от УМБАЛ „Софиямед“ посредством безкръвна операция, съобщиха от лечебното заведение.
Жената постъпва в болницата с тежка обща интоксикация (натравяне на организма), причинена от камъни в жлъчните пътища, които са причинили увреждане на черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур. Тя се оплаква от болка в горната половина на корема и дясно подребрие с гадене без повръщане, киселини и горчив вкус в устата, с отпадналост, лесна уморяемост заедно с това и пожълтяване на кожата и очите, потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията.
„Всички тези симптоми, придружени с резултатите от лабораторните и образни изследвания, ни описаха, че се касае за камъни в жлъчните пътища, водещи до тяхната непроходимост. Колегите гастроентеролози се опитаха да отстранят камъните неоперативно, чрез метод наречен ERCP (апаратен метод за достигане на жлъчните пътища посредством тръбна оптика, която минава през устата, хранопровода и стомаха, достига до дванадесетопръстника, от там се навлиза в жлъчните пътища по специална методика и се отстраняват наличните камъни). По правило тази метод се прилага успешно за изваждането на не големи камъни, но в случаят на пациентката камъните се оказаха с по-голям размер и съответно методът беше неприложим“, коментира д-р Бисер Петров, хирург в УМБАЛ „Софиямед“.
Това налага специалистите да пристъпят към оперативно лечение. Обикновено при такива случаи се извършва отворена операция. Те взимат решение обаче за извършване на интервенцията по по-съвременния оперативен метод - лапароскопски или „безкръвен“. Той е по-малко травмиращ, дава възможност за по-бързо възстановяване, по малка болка и по-бързо възвръщане към нормален начин на живот на пациентите.
„При възрастната пациентка имаше и множество придружаващи заболявания, като - артериална хипертония 2 степен, мозъчно съдова болест, преживяни два исхемични мозъчни инсулта през 2000 година и през 2006 година, болест на Паркинсон, хроничен панкреатит. Най-големият камък, който отстранихме от жлъчните пътища беше с размер 2,5см. Извадихме и много дребни такива, общо над 20. Отстранихме и жлъчния мехур, в който също имаше камъни. Проверихме визуално жлъчните канали с помощта на апарат- холедохоскоп за наличието на още камъни, след което се направи пластика на жлъчните пътища по специална методика“, уточнява д-р Петров.
Приложеният от лекарите лапароскопски метод изисква да има специализирано оборудване - лапароскопска апаратура, холедохоскоп, и др., обучен хирургичен екип с значителен опит в този тип операции, поради което все още той не е широко разпространен в болничната мрежа в България. В хирургичната клиника в болница „Софиямед“ лапароскпският оперативен метод за отстраняване на камъни в жлъчните канали се прилага рутинно. Именно поради това годишно в лечебното заведение се оперират успешно над 60 пациенти с тази диагноза.