Разходите, които се покриват от Фонда за лечение на деца, са описани подробно в неговия правилник. Досега не е имало дефицит на ресурс, който да се явява пречка за лечението на деца в чужбина. Даже в последните години има неизпълнение на предвидения ресурс, предвиден с бюджета на МЗ. Това каза здравният министър Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от ДПС д-р Нигяр Джафер по време на вчерашния блицконтрол в парламентарната комисия по здравеопазване.
По думите му тъй като децата, които се налага да се лекуват в чужбина, страдат от редки заболявания, които в България не се лекуват, министерството предвижда възможност чужди лекари да идват в България и да обучават наши медици и част от тези дейности да се извършват на територията на нашата страна. Това важи за случаите както за трансплантация на бял дроб, така и за спиналната мускулна атрофия.
„Смятам, че преминаването на Фонда към НЗОК е правилно решение. По-големият разход се извършва от Касата, тя ще покрива всички разходи покривани досега от Фонда. Касата е една контактна точка, която е изградила мрежа от връзки с болниците в цяла Европа. Освен това тя работи по критериите и стандартите, коти са установени за лечение в ЕС“, каза министър Ананиев.
Добре , че тези болни не са много , защото цената на лечението е сега засега 200 000 евро годишно на пациент . как става с 8 процента зднравна вноска това ? Е след някоя година ще поефтинее на половина , но тогава ще са излезли нови илачи .... Мислете , тъпанари !
Нека да запазим надеждата за случайно щастлива развръзка на потърпевшите! Представяте ли си какво преживяват, милите?! Но е факт, че не става с 8% в/у МОД. Чист популизъм, щото идват избори. Проблемът е, че нацията ни е разделена между два основни финансови принципа - бюджетно или частно здравно осигуряване. Не че няма и смесени модели, но се изисква компетентност, воля и чест. Поздрави и пазете здравето си като очите!