Четвъртък, 20 Март 2025
29
май
4
 

Шарков: Здравният сектор носи стопанска полза и не трябва да бъде третиран като социална система

Сряда, 29 Май 2024 | 17:21:54 Надежда Ненова
4

На здравния сектор трябва да се гледа като на такъв, в който се инвестира и съответно извлича стопанска полза, вместо да бъде третиран като социална система. Това каза здравният икономист Аркади Шарков по време на конференцията „Чрез персонализир

На здравния сектор трябва да се гледа като на такъв, в който се инвестира и съответно извлича стопанска полза, вместо да бъде третиран като социална система. Това каза здравният икономист Аркади Шарков по време на конференцията „Чрез персонализирани програми към дълголетие и здравословно остаряване“, организирана от Preventica и ADVANTAGE AUSTRIA / Австрийско посолство - Търговски отдел, която се състоя днес.

„Всеки „умно“ инвестиран допълнителен долар в българското здравеопазване може да донесе възвръщаемост от 3,4 долара чрез по-голяма и по-здрава работна сила, по-малката нужда за грижи при най-възрастните и повишената продуктивност на хора, които днес се отнасят към пенсионната възраст. Такава инвестиция може да донесе 37% спад в общото ниво на заболеваемост в България, което се транслира в допълнителни 9% БВП през 2040 г. или 7,2 млрд. американски долара за двадесетгодишен период“, каза още Шарков.

По думите му този модел ще доведе до премахване на 86% от чревните, 67% от респираторните заболявания, 75% от полово предаваните болести, 61% от родилните проблеми и 57% от хранителните разстройства до 2040 г.

Милена Георгиева, професор по молекулярна биология към Лаборатория по молекулярна генетика, епигенетика и дълголетие към Институт по молекулярна биология на БАН, заяви, че едва 20% от факторите, които контролират стареенето, са генетични. Останалите 80% зависят от начина ни на живот.

„Стареенето зависи от начина на живот и навременната профилактика и превенция на заболяванията. Перспективите в превенцията на здравето включват мултидисциплинарен подход и развитие на технологиите, по-добро разбиране на факторите, влияещи върху развитието на болестите, и разработването на персонализирани нови диагностични и терапевтични стратегии“, каза тя.

Проф. Георгиева се спря и на демографската криза, като подчерта, че застаряването на населението поражда предизвикателства пред пенсионните системи и здравеопазването. Свързва се с проявление на сериозни хронични незаразни заболявания.

„Около 10% в Европа и 8% в България от хората над 65 години страдат от невродегенеративни заболявания (деменция, Алцхаймер, Паркинсон). Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смъртност при възрастните както у нас, така и в Европа. Остеопорозата засяга около 27.5 млн. души в Европа и 1 млн. души в България, а честотата на онкологичните заболявания нараства с възрастта, като 60% от случаите са при хора над 65 години“, каза тя.

„Стареенето зависи от начина на живот и навременната профилактика и превенция на биологичното остаряване и свързаните с него заболяванията. То е предотвратимо чрез повишаване на здравната култура, прилагане на мултидисциплинарен подход, базиран на модерни технологии за контрол на факторите, влияещи върху развитието на болестите и разработване на персонализирани нови диагностични и терапевтични стратегии за превенция“, каза още проф. Георгиева.

Управляващият директор на Preventica, медицински консултант и бизнес дивелъпър Томак Новотни каза, че концепцията и прилагането на персонализирани превантивни програми е значителна стъпка, реализирана напред в здравеопазването.

Превенцията подобрява здравните резултати и намаляване на разходите в здравната система чрез ранно откриване  на заболяванията.

По думите му превенцията на здравето включва мултидисциплинарен подход и развитие на технологиите, по-добро разбиране на факторите, влияещи върху развитието на болестите, и разработването на персонализирани здравни препоръки и профилактични програми.

Снимка: Лилия Йотова



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jPq@

Гост 30.05.2024 10:18:43

Самонадеян натегач...

Гост 30.05.2024 10:18:09

Самонадеян атегач...

Смешник 30.05.2024 08:28:42

Този е псевдоучен!!!

Гост 29.05.2024 17:59:54

Е да, така е Аркади, като фабрика за компоти работим вече!


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)
19.03.2025 20:40:22 Надежда Ненова

Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)

След близо 6-часови дебати народните представители окончателно приеха Закона за бюджета на НЗОК з ...

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите
19.03.2025 17:36:42

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите

Министерският съвет одобри позицията на България и мандата за нейното представяне в неформално за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...