Петък, 21 Март 2025
02
февр
11
 

Ще се реализира ли центърът за лъчелечение с протонна терапия и къде?*

Петък, 02 Февруари 2024 | 16:42:51 Мария Дерелиева
11

Темата за изграждането на Протонния център продължава да вълнува както медицинската общност, така и пациентите у нас. Дали Центърът ще бъде изграден у нас, предстои да разберем, тъй като след отпадането му от Плана за възстановяване и устойчивост б

Темата за изграждането на Протонния център продължава да вълнува както медицинската общност, така и пациентите у нас. Дали Центърът ще бъде изграден у нас, предстои да разберем, тъй като след отпадането му от Плана за възстановяване и устойчивост бъдещето на структурата остава неясно. Към момента знаем, че в бюджета за тази година са отпуснати 1 млн. лв., предвидени за него. 

С мнение по темата излиза Мария Дерелиева, докторант по административно право и процес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която специализира в областта на медицинското право, административно право и процесуално представителство. Представяме Ви нейната позиция, като тя не ангажира позицията на редакцията на Zdrave.net. Порталът е готов да представи и други гледни точки по проблема.

Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги[1] („Националната карта“), одобрена с Решение № 1073 от 29.12.2022 г. на Министерски съвет, поставя концепцията за развитие на болничното обслужване на регионално ниво и необходимостта всеки район за икономическо планиране във второ ниво (Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново и др.) да балансира доминиращата роля на онкологичната мрежа в гр. София. Това е част от концепцията за полицентрично развитие на страната. Съществуващите в тези градове лечебни заведения (болници и комплексни онкологични центрове), специализирани в активното лечение и наблюдение на онкологичните заболявания, съставляват и следва за в бъдеще да се развиват като структури с междуобластно/регионално значение.

Както е известно, проектът за изграждане на Национален център за лъчелечение с протонна терапия отпадна за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост („Плана за възстановяване“) поради забава по завършването му в рамките на периода на допустимите разходи по плана. По-конкретно провеждането на необходимите обществени поръчки за реализиране на проекта биха излезли извън времевата рамка, заложена в Плана. Проектът беше за модернизиране на лечебни заведения за болнична помощ, Компонент 1 „Модернизиране на системата за педиатрични грижи в страната“ и Компонент 2 „Изграждане на капацитет за прилагане на най-съвременни методи за лечение на онкологични заболявания чрез на национален център за лъчелечение с протонна терапия, с фокус върху лечението на деца“. Въпреки подкрепата на лекарската общност, проектът не успя да се реализира по Плана, което сочи, че е липсвала нужната юридическа консултация и подкрепа, за да се спази рестриктивния график и да се вместим в допустимата времева рамка за разходване на средствата.

Горното води до възобновяване на обсъждането за най-подходящо местонахождение на центъра. Въпреки отпадането му от Плана за възстановяване, националният център за протонтерапия е заложен като ключова за страната инвестиция в Картата на дългосрочните нужди от здравни услуги и инвестиции в диагностика и лечение на онкологичните заболявания, съставляваща част от Националната карта. Картата не предпоставя, че центърът следва да се изгради на територията на град София.

Изграждането на центъра е в съответствие с целите и приоритетите по осигуряване на висок стандарт за лечение и онкологични грижи чрез лъчелечение и нуклерна медицина, заложени в Националния план[2] за борба с рака 2027 и в Европейския план за борба с рака (Europe's Beating Cancer Plan[3]). Основно научно установено предимство на протонната терапия е намаляване на риска от вторичен рак, особено при децата.

В град Бургас се обединява потенциала на общинския комплексен онкологичен център (КОЦ-Бургас), новооткритата частна Онкологична болница „Св. Дева Мария“ и клиниката по детска клинична хематология и онкология към изграждащата се МБАЛ за детски болести „Св. Анастасия“, което го превръща в естествен регионален онкологичен център в целия Югоизточен район.

С решение № 139 от 22 февруари 2023 г. на Министерски съвет се одобри създаването на лечебно заведение за болнична помощ „Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ - гр. Бургас. Съгласно комплексната оценка на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ осъществяването на проекта на община Бургас за разкриване на лечебно заведение за болнична помощ за деца отговаря на потребностите и ще осигури високоспециализирано и комплексно лечение на тези пациенти в оборудвано на съвременно равнище болнично заведение и ще допринесе за подобряване на навременното и качествено предоставяне на педиатрична помощ не само за област Бургас, но и за целия Югоизточен район. Разкриването на специализирано лечебно заведение за болнична помощ за деца е в унисон и с анализите и препоръките в Националната здравна карта. В структурата на лечебното заведение е предвидено да се включва клиника по детска клинична хематология и онкология с съгласно медицински стандарт „Детска клинична хематология и онкология“.

Както посочихме по-горе, в град Бургас е концентриран потенциалът на две специализирани лечебни заведения – общинския КОЦ и частната болница „Св. Дева Мария“ и една специализирана клиника в изграждащата се МБАЛ за детски болести „Св. Анастасия“,  насочени към лечение на онкологични заболявания. Този потенциал предпоставя възможността центърът за протонна терапия да се изгради на територията на града. Община Бургас е изразила готовност да осигури подходящ поземлен имот, както и да изгради съпътстващата и довеждаща инфраструктура до него, за изграждане на центъра за протонна терапия. От 2019 г. в медицинския факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в град Бургас се обучават студенти по медицина, а във факултета по обществено здраве над 120 професионалисти по медицински грижи като част от дългосрочна стратегия на общината по осигуряване на медицински кадри.

Протонният център ще покрива потребностите за лечение на пациенти от цялата страна с оглед нормативно установеното право на избор на здравноосигурените лица и ще превърне град Бургас в център за лечение на онкологични заболявания за целия Югоизточен район. Не следва да се премълчава и обстоятелството, че множество българи избират да се лекуват от онкологични заболявания в съседна Турция. Този избор на гражданите, които предпочитат платено лечение в чужда държава пред обезпечено от здравното ни осигуряване безплатно лечение в България сочи, че националната ни здравна система не отговаря на потребностите за качествено и достъпно лечение на онкологични заболявания. Усилията във финансирането и изграждането на протонния център, подкрепен изцяло от лекарската общност, си заслужават. Първо, за да поставят България на водещо място в лечението на онкологични заболявания в Югоизточна Европа. Втори и по-съществено, за да предпостави българите да избират да се лекуват в родната си страна, в близост до дома и семействата си, която близост е важен психологичен фактор за всяко успешно лечение.



[1] https://strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?Id=1592

[2] https://strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?Id=1589

[3] https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-02/eu_cancer-plan_en_0.pdf

*Автор:  Мария Дерелиева, докторант по административно право и процес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, специализира в областта на медицинското право, административно право и процесуално представителство



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2$a6

Дай милион, дай милион 03.02.2024 11:10:24

Става въпрос само и единствено за този 1 милион по Плана за възстановяваве и устойчивост - кой да го усвои, а не как да се използват тези пари, за да бъде Протонният център полезен за страната.

Гост 03.02.2024 10:08:41

Време е да се организира дебат проф. Елица Енчева, МУ - Варна vs Мария Дерелиева, юрист в Община Бургас.

друг юрист 02.02.2024 23:05:22

Познавам професионално Мария Дерелиева и твърдя, че е висококвалифициран юрист. Има изключителен опит в медицинското право, силен адвокат и знаещ. Това, че не се разхожда по екраните на телевизии, само по себе си говори и за високата й класа и интелект. Няма да чета повече коментари тук

До "друг юрист" 03.02.2024 09:14:37

"усещането" в първия ред

До "друг юрист" 03.02.2024 09:12:38

Защо имам усещнате, че коментарът Ви не е много коректен по отношение на юристите, които са канени и участват в телевизионни предавания? Нима този факт е критерий за ниска класа и липса на интелект? От написаното от Вас изглежда точно така. Много телевизии канят за професионален коментар изявени юристи по актуални теми и това е похвално. Както е похвално и че те приемат тези покани и отделят от времето си, за да информират българските граждани за правните аспекти на повдиганите проблеми. Това едва ли може да се нарече "разходка по екраните на телевизиите",, както Вие казвате, нито говори за колегиално отношение от Ваша страна към гилдията, а в по-широк план и към медиите и обществото.

До "друг юрист" 03.02.2024 09:12:37

Защо имам усещнате, че коментарът Ви не е много коректен по отношение на юристите, които са канени и участват в телевизионни предавания? Нима този факт е критерий за ниска класа и липса на интелект? От написаното от Вас изглежда точно така. Много телевизии канят за професионален коментар изявени юристи по актуални теми и това е похвално. Както е похвално и че те приемат тези покани и отделят от времето си, за да информират българските граждани за правните аспекти на повдиганите проблеми. Това едва ли може да се нарече "разходка по екраните на телевизиите",, както Вие казвате, нито говори за колегиално отношение от Ваша страна към гилдията, а в по-широк план и към медиите и обществото.

До "друг юрист" 03.02.2024 09:13:35

"усещането" в първия ред

Гост 02.02.2024 23:21:36

Уважаеми юрист, тук никой не коментира професионалните качества на г-жа Дерелиева, а тезите, които тя лансира за локацията на бъдещия Протонен център, който, без съмнение и необходим на страната ни. Това, че има несъгласие с нейните твърдения не означава, че се коментират нейната личност и качества като юрист.

Гост 02.02.2024 22:11:58

И може би юристката ще обучи кадрите и ще превозва пациентите до Бургас. А защо например не предложи на Турция да премести големите болници от Истамбул в Одрин. Не че нещо ама ще ни е по удобно.

гост 02.02.2024 21:39:40

Може и в Долно Нанагорнище да е. Ще е същото като във Варна и Бургас, без разлика.

Гост 02.02.2024 17:33:50

Това би било безумие! Подобна идея се лансира и за Варна. И двете са далеч от здравия разум, дано не се реализират.


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...