Япония ще спре масовото тестване за коронавирус и вместо това ще се насочи към уязвимите социални групи и хората, които са най-изложени на риск, съобщи nytimes.com. Този подход ще позволи да предотврати втора вълна от инфекции, заяви министърът, отговарящ за борбата със здравната криза.
В момента Япония изостава от други големи икономики по броя на извършените тестове за коронавируса, като по тази причина си навлича критики от страна на някои експерти, че не прави достатъчно за проследяване на вируса и предотвратяване на възникването на клъстерите.
Ясутоши Нишимура, министър на икономиката на Япония, който също така ръководи политиките за борба с коронавируса, защити подхода на Токио, заявявайки, че провеждането на ефективни PCR тестове на цялото население ще бъде трудно.
„Дори ако някой покаже първоначално отрицателен тест, той може да само няколко дни по-късно да покаже положителен резултат в зависимост от поведението си през този период. В идеалния случай Япония би трябвало да проведе тестове на цялото население наведнъж и да изолира онези, които са положителни, макар това да е невъзможно и нереалистично“, каза той.
"Ето защо е важно да се гарантира, че хората в по-висок риск да бъдат заразени или всички онези, за които лекарите преценяват, че имат неотложна нужда, могат да бъдат подложени на тест", заяви Нишимура, цитиран от Агенция Ройтерс.
Япония има максимален дневен капацитет за тестване от над 27 000 случая. Но действителният брой тестове, които се провеждат, в момента са около 10 000 и това число според Нишимура, се дължи на рязък спад в броя на новите инфекции.
След като достигна максимален брой от 720 инфектирани на ден, числото им постепенно намалява и сега се движи около нива от 40 на ден.
Засега Япония успява да избегне скока на инфекции, наблюдавани в страни като САЩ и Италия. Инфектираните в Страната на изгряващото слънце са приблизително 17 200, смъртните случаи - около 900, т.е. много по-малко от броя на засегнатите в САЩ, където има над 1,9 милиона инфектирани и над 110 000 смъртни случая.