Тази пандемия показа, че за цялото общество, за цяла Европа – не само за България, за целия свят е важно здравните системи да са подсигурени. Това заяви пред БНТ председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
На първо място ни помогна да покажем на обществото колко е важно това да има добре функционираща и стабилна здравна система, която да е предварително подготвена за кризисни ситуации, заяви той.
На въпрос къде са били слабите места в системата, д-р Маджаров посочи, че те са били ясни предварително.
„Териториално ние сме слабо представени като кадри в районите, които са слабо населени, това беше ясно и преди, кризата го затвърди. Беше ясно, че не сме подготвени от гледна точка на поддържащи инфекциозни отделения, които трябва да са готови да посрещнат такива епидемии“, заяви председателят на БЛС. Според него те са били оставени на финансиране от НЗОК, а би трябвало да бъдат подпомагани и финансирани ежегодно от държавния бюджет. „Нямаме постоянно инфекциозни болести и е ясно, че те както спешната помощ трябва да бъдат финансирани по друг начин. Това са две неща, които практически се доказаха тази година, че трябва да се случат. Да има кадрово регионално финансиране за кадрите и за лекари и за медицински сестри и да има целево финансиране на такива структури, които в нормално време не са натоварени“, категоричен бе д-р Маджаров.
Запитан за финансирането на системата тази година той посочи, че от БЛС настояват да се направят необходимите изводи и тези, които ще управляват в следващите години, да се съсредоточат върху това, че това трябва да бъде устойчива политика за нарастване процента от брутния вътрешен продукт.
„Практически истинската реформа се състоя преди двадесетина години, когато преминахме от един тип финансиране към друг тип финансиране на здравеопазването. Сега е по-добре да говорим за ускорено развитие на здравеопазването в България, което изисква не разрушаване на старото, а надграждане на постигнатото досега“, заяви той. Д-р Маджаров посочи, че системата ни има и постижения като намалялата смъртност от инфаркти в България.
Председателят на БЛС коментира и ситуацията около новите мутации на вируса.
„Това е един проблем, пред който се изправи цялото общество, и трябва да излезем постепенно от него“, каза той. „Защо трябва всеки ден да научаваме за новите мутации на вируса, та нима не настъпват нови мутации на всички микроорганизми и вируси, които са познати на човечеството? Това с какво помага на обществото, с какво намалява напрежението“, попита той. По думите му тези, които вярват, че има такава болест, все повече се тревожат, а тези, които не вярват, няма да започнат да го правят заради новите мутации.
„Смятам, че трябва да вървим към една нормализация в комуникацията по това нещо. Вече имаме опит, имаме ваксина, очаква се скоро да има и лечение. Трябва да преминем към една нормализация в отношенията си с този вирус, защото човечеството в крайна сметка продължава“, коментира председателят на УС на БЛС.
На въпрос за бъдещите управници в парламента той заяви, че е важно, когато влязат в парламента, да се вслушат в експертното мнение на медиците. Той припомни и пресконференцията на БЛС миналата седмица, на която бяха посочени редица важни според съсловната организация въпроси. Според него със сигурност трябва да се надгради здравноосигурителният модел с доброволни фондове и да се увеличи процентът от БВП, заделян за здравеопазване, до 8%.
„Защото не може да очакваме всички държави да имат 8 и над 8 процента от брутния си вътрешен продукт в ЕС за здравеопазване, ние да имаме 4 процента и да сме готови за здравни кризи и да получаваме такова здравеопазване, като в Европа“, коментира д-р Маджаров.
Според него тези инвестиции трябва да отидат към регионите, където има недостиг на кадри. 51% от лекарите и сестрите в България са в София, Пловдив и Варна, отбеляза той. По думите му са нужни и инвестиции в технологии, които да ни позволят да наблюдаваме здравните процеси. „Тоест, бърза електронизация и бързо въвеждане на всички механизми, по които да следим процесите, за да направим оценка по тях. Включително и за лекарства, включително и за лечение в болници и в кабинети, трябва да знаем какъв продукт излиза от там“, поясни д-р Маджаров.
Докога с манипулациите бе другарки и другари от казионния БЛС ? Делът за здравеопазване като част от БВП е много нелеп показател за страни с голяма разлика в този БВП на глава от населението и става за съпоставка само за страни със сходен БВП с не повече от 200 % разлика. Тоест в България дори 30% от БВП да се отделят за здравеопазване тази сума никога няма да стигне 11-те % на Австрия (2014) от техния висок БВП. Затова е манипулация прилагана от тъпи икономисти от ВИИ Карл Маркс , като другаря ви Костов и оня селския икономист от пивницата Аркадий. Тази манипулация я четем от десетилетия и това отговаря защо нямате лекари днес ,няма и да имате . Никой няма да ви чака БВП , бе чички. Германия плаща веднага на лекарите , чакайте си тук гетото останало без лекари съвсем скоро пък си смятайте БВП
Когато започнеш да си плащаш за всичко по австрийски цени, което не касае професията ти, тогава почвай да квичиш. В Австрия никой не плаща мижав данък от 10%.
Глупако правителствен ,да не би да не си плащам по свободни цени навсякъде ? Бензинът заплащеаме тук на 79% от германските цени. Така ,че ще плащаш и ти медицинските услуги на 79% от германските . Или ще внасяш 79% от германските здравни внски , които са 360 евро месечно средно . Аз мога да плащам и 37% данък като в Дания , но медицинският ти преглед при мен ще започва от 150 евро нагоре . Кой ли бе ватник, днес е ощетения а ? Облагоетелствани днес сте точно ватниците продаващи на лекарите по пазарни цени всичко, но ползващи по африкански стандарти здравното си обслужване.
Маджаровски измамник и лакеи на властта! Продажник долен! Винаги си бил такъв и мислиш само за себе си и за крадене от тук и там!