Борбата с разпространението на коронавируса у нас са главната тема във всички днешни печатни издания. „Монитор“ съобщава, че 679 доброволци в четири болници са изявили желание да работят за тази цел. „230 са се записали във в МА към обяд на 22 март, съобщиха оттам. Сред тях са не само лекари, студенти по медицина от горните курсове, медицински сестри, парамедици, но и хора извън медицинската професия, поясни говорителят Соня Колчакова и допълни, че напливът е огромен, макар и лечебното заведение да не е обявявало кампания за набиране на хора в помощ на лекарите и другия медицински персонал. Първите трима доброволци, студенти по медицина в 5 и 6 курс, вече са започнали работа в Инфекциозната клиника на лечебното заведение. Освен по електронната поща и телефона желаещи да станат доброволци подават данните си на създадената специално за тази цел електронна платформа: docs.google.com/forms. До вчера 332 човека са заявили желание да са доброволци в Александровска болница, съобщи административният директор Мария Куманова. Сред тях има много чужденци, студенти по медицина и специализанти, лекари, медицински сестри, медици и биолози. Има и хора, който са без медицински специалности, но са заявили желание да помагат с каквото могат. Още в първия ден след като "Пирогов" обяви, че търси енергични млади хора, които да работят на доброволни начала като дезинфектатори, в спешното лечебно заведение са се явили 40 човека, които вече са поели работата. Въпреки че университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" не е обявявала кампания, там към момента са се записали за доброволци петима. Университетската многопрофилна болница в Бургас пък е съставила регистър на пенсионирани медици, както и на парамедици, които са дипломирани, но не са заети на работа в момента. В него се наброяват 200 човека, които са на разположение, каза говорителят на общината Весела Йорданова“, пише изданието.
„24 часа“ съобщава, че кметът на София Йорданка Фандъкова е разпоредила пълна полицейска блокада на всички подстъпи към Витоша. „Ден по-рано планината бе буквално залята от излезли на пикник или разходка софиянци, след като градските паркове бяха забранени заради опасността от разпространение на заразата от коронавирус. А поведението на хората бе окачествено от шефа на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски като безотговорно. Пълното блокиране на достъпа до Витоша в неделя е станало след настояване на Националния оперативен щаб. Иначе още в петък общината спря автобусните линии, които возят до планината. Затворен за посещение е и парк "Врана". Преустановяват се посещенията във всички столични паркове и градини, както и на детски и спортни площадки, припомниха от Столичната община“, уточнява медията.
„Труд“ информира за извънредното заседание на парламента, на което ще бъдат ревизирани текстовете от Закона за мерките заради ветото, наложено от президента Румен Радев. „Днес в парламента ще има извънредно заседание от 13.00 часа, за да се поправят текстове, които държавният глава определи като крайно рестриктивни. „Не мога да подмина опасенията за свободата на словото, с които се свързват измененията в Наказателния кодекс, съдържащи се в § 3, т. 2, б. "а" от приетия закон. С изменението на чл. 326, ал. 1 от Наказателния кодекс се прибавя като съставомерно деяние предаването на "невярна информация за разпространението на заразна болест". Текстът "невярна информация за разпространението на заразна болест" е общо и неясно формулиран. Липсва конкретен критерий за определяне на една информация като "невярна". С т. 1 на § 12а от приетия закон се създава нова т. 9 на чл. 1, ал. 2 на Закона за защита на потребителите, като към целите на закона се добавя и "право на защита от необосновано високи цени по време на извънредно положение и бедствия". В приетия си вид законът не дава легална дефиниция на понятието "необосновано високи цени". Няма и разграничение по отношение на стоките и услугите, чиито цени не следва да бъдат необосновано високи. В приетата редакция чл. 1776, ал. 1 не се въвежда праг, а се предвижда фиксиране на всички цени в икономиката. Това е несъразмерно спрямо целите на закона за избягване на необосновано високи цени“, пише всекидневникът.















"невярна информация за разпространението на заразна болест" е ситуация в която всеки лекар може да напише ,че няма лични предпазни средства, а мутромилиционерите да го преследват съдебно и наказателно. Което си е военен комунизъм от най-долен севернокорейски тип.
Избрахте си SICаджиите (охранители на правешкия каскет бае ви Тоша) - сега какво искате?
Пишеш и сам си отговаряш.Шизо.
Шизо, това партизанският ти псевдоним ли е?