Рекорден брой наранявания от животни са отчетени през миналата година у нас. За 2024 г. са докладвани 3217 пострадали лица. За сравнение, през 2022 г. броят им е бил 1926, а през 2019 г. – 2542.
Това отчита специализираният портал за имунизациите „Плюсмен“ в контекста на заразяването с бяс, което в 99% от случаите при хората е вследствие от ухапвания или драскотини, главно от кучета.
В България данните сочат, че болшинството от случаите на наранявания при хората са причинени от кучета – скитащи и домашни. Съобщени са случаи на ухапвания и одрасквания и от други животни като чакали, лисици, гризачи и домашни котки. Ухапвания се отчитат през цялата година, като през лятото поради по-дългия престой на открито тяхната честота може да се увеличи.
Заболяването е сериозен проблем за общественото здравеопазване в над 150 страни и територии, главно в Азия и Африка.
Заболяването се причинява от вирус, който е отговорен за десетки хиляди смъртни случаи годишно. При засягане на централната нервна система и поява на клинични симптоми бесът е смъртоносен в 100% от случаите.
Това обаче е ваксинопредотвратима болест. Имунизацията срещу бяс е животоспасяваща, подчертават от „Плюсмен“. Също така смъртните случаи могат да бъдат предотвратени с навременна постекспозиционна профилактика, която да спре разпространението на вируса до централната нервна система. Необходимо е старателно измиване на раната и прилагане на ваксина срещу бяс по схема възможно най-рано.
Ваксина срещу бяс се поставя при одраскване, ожулване, контакт със слюнка или след ухапване от домашно или диво животно.
Имунизацията срещу бяс се извършва в лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, определени със заповед на министъра на здравеопазването. Информация за лечебните заведения, прилагащи ваксини срещу бяс е налична в Регионалните здравни инспекции и на техните интернет страници.