!
Понеделник, 29 Април 2024
28
юни
7
 

Проект на медицинския стандарт по Клинична лаборатория:

Само един лекар със специалност е достатъчен за лаборатория от трето ниво на компетентност

До 250 000 лв. са нужни за оборудване и апаратура на лаборатория

Понеделник, 28 Юни 2021 | 12:40:26 Надежда Ненова
7

Премахват се изискванията за минимален брой на персонала в структурите по клинична лаборатория. Това става ясно от проекта на Наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Клинична лаборатория“, публикуван на сайта на МЗ за обществено обс

Премахват се изискванията за минимален брой на персонала в структурите по клинична лаборатория. Това става ясно от проекта на Наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Клинична лаборатория“, публикуван на сайта на МЗ за обществено обсъждане. Срокът на обсъждането е до 25 юли тази година.

Според предложението в проекта, ще бъде достатъчен един лекар със специалност, за да бъде обезпечено съществуването на структури по клинична лаборатория от първо, второ или трето ниво на компетентност. Допълнително в клиничната лаборатория могат да работят и лекар с или без придобита специалност по клинична лаборатория, както и специалисти с висше немедицинско образование на образователно-квалификационна степен "магистър" (химик, биохимик, магистър-фармацевт, биолог). Разликата в нивата на компетентност произлиза осново от оборудването, апаратурата и дейностите, които се извършват в лабораторията.

Според мотивите към проекта медицинският стандарт по Клинична лаборатория няма да доведе до повишена финансова тежест за лечебните заведения. „Предложените промени дори ще улеснят във финансов аспект заинтересованите страни, тъй като в по-голямата си част те са свързани с премахване на досега съществуващи изисквания, които са свързани със задължителен разход“, пише в мотивите.

Като пример се дава премахването на изискванията за минимален брой персонал, което ще осигури възможност да се намалят разходите на лечебните заведения, както и да се преразпределят човешките ресурси в зависимост от потребностите в здравната система.

„По отношение на необходимите финансови средства за осигуряване на необходимия персонал следва да се има предвид, че всяко лечебно заведение самостоятелно определя размера на възнагражденията на служителите при съобразяване с минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година. Освен това, ръководителите на лечебните заведения имат пълната свобода да определят необходимият брой лекари и други специалисти в зависимост от обхвата и обема на осъществяваната дейност по клинична лаборатория. Към настоящия момент минималният месечен размер на осигурителния доход за лекарите и специалистите по здравни грижи, работещи в болница, е както следва: за началникклиника/началник-отделение – 1103 лв., за лекар – 987 лв., за старша медицинска сестра – 766 лв. и за медицинска сестра/лаборант – 709 лв.“, пише в мотивите към проекта.

Пак там са уточнени и необходимите финансови средства за осигуряване на необходимото оборудване за изпълнение на дейността по клинична лаборатория на различните нива в здравната система и нива на компетентност в болничната помощ. За структура по клинична лаборатория от I ниво на компетентност оборудването и апаратурата е на приблизителна стойност от 150 хил. лв.; за структура по клинична лаборатория от II ниво на компетентност оборудването и апаратурата е на приблизителна стойност от 200 хил. лв.; за структура по клинична лаборатория от III ниво на компетентност оборудването и апаратурата е на приблизителна стойност от 250 хил. лв.

„Публичните средства, които биха получавали лечебните заведения за извършваната от тях дейност в областта на клинико-лабораторната диагностика са нормативно определени и в националните рамкови договори. По този начин е гарантирана от държавата възможността лечебните заведения да планират предварително и устойчиво своята финансова дейност поради наличие на ясна и достъпна информация за публичните цени на съответните медицински услуги. Лечебните заведения могат да извършват и платени услуги. Това влияе финансово и на пациентите, които ги ползват, поради което са създадени законови механизми за публичност на тези средства“, пише още в мотивите.

Според проекта изискванията за персонал, задължителен обхват на лабораторните показатели и минималната обезпеченост с апаратура в Центровете за психично здраве, за кожно-венерически заболявания и КОЦ е „в зависимост от нивото на компетентност и от специфичните изисквания и насоченост на съответната структура при изпълнение на дейности, изискващи съответните изследвания“.

В мотивите се казва, че очакваните резултати от приемането на проекта на наредба за утвърждаване на медицински стандарт по „Клинична лаборатория“ са регламентиране на дейността на лечебните заведения и подобряване качеството на предлаганите от тях услуги;  гарантиране на стандартизирано качество на извършваните медицински дейности в областта на клиничната лаборатория, отговарящо на съвременните изисквания на медицинската наука и добрата клинична практика; регламентиране на необходимите условия, апаратура и инструментариум за осъществяване на дейностите по клинична лаборатория; постигане на високо ниво на ефективност и безопасност при осъществяване на медицинските дейности и здравните грижи.

Пълния текст на проекта може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KkjB

Гост 29.06.2021 13:37:20

Собственикът на "Софиямед" Михаил Тиков навлиза в търговията с автомобили www.capital.bg/biznes/kompanii/2021/06/28/4226579_sobstvenikut_na_sofiiamed_mihail_tikov_navliza_v/?ref=widget_capital

6666 28.06.2021 23:27:41

В степените на идиотизъм /имбецил, дебил, олигофрен/ не могат да се вместят развихрилите се "реформатори" на здравеопазването! Явно се лобира за сметка на качеството!

Гост 28.06.2021 17:40:39

На за заинтересуваните можем да споменем две имена :Митьо и Недялко Калъчев .

Гост 28.06.2021 17:38:40

Митьо Тъпото, лобира за определени лаборатории . Ами , прокуратура , съд , затвор .

Гост 28.06.2021 13:36:17

Скоро: Един хирург - едно отделение от трето нив; един педиатър - едно отделение от трето ниво; един АГ-специалист - едно отделение от трето ниво. Един специалист - едно отделение от трето ниво и така до поне 15 000 отделения от трето ниво. Към всяко отделение - по един професор и член-кореспондент

Гост 28.06.2021 14:49:52

Галгфоните трябва да разберат, че лекарите в България СВЪРШВАТ. Каквото и да си плямпате СВЪРШВАТ. И сте такива тъпи комунета,че не може да си платите и на СУДАНСКИ лекари. Абсолютно съм сериозен. Доста от африканските страни, които имате за черни гета, са с по-добри параметри откъм заплати в здравните им сектори. Така, че ду пе да ви е яко скоро как ще намирате лекари, защото турските лекари не познават комунизма и думата безплатно ,астрийските също. И в момента има райони в кочинката с по 600 кв километра без лекари. Скоро и вашия град.

Гост 28.06.2021 23:47:40

Цървул, бягай в Судан да работиш. Там сигурно ще правиш яки пари. Айде, Терминал 2 те чака!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Ангел Дойчев: Съвременните кардиохирургични техники стават все по-щадящи
29.04.2024 13:15:43 Невена Попова

Д-р Ангел Дойчев: Съвременните кардиохирургични техники стават все по-щадящи

Д-р Ангел Дойчев е възпитаник на МУ – София. След дипломирането си през 2014 г. за ...

2023 г.: Лек ръст на раждаемостта, смъртността остава висока
29.04.2024 12:28:06

2023 г.: Лек ръст на раждаемостта, смъртността остава висока

През 2023 г. в страната са регистрирани 57 478 родени деца, като от тях 57 197 (99.5%) са живород ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...