!
Понеделник, 09 Септември 2024
12
юли
 

Специалисти по невромускулни заболявания от пет държави ще се обучават в УМБАЛ „Александровска“

Сряда, 12 Юли 2017 | 11:03:53


Специалисти в областта на невромускулните заболявания от пет държави ще се обучават в УМБАЛ „Александровска“, съобщиха от болницата. Уъркшопът по редки болести ще се проведе за първи път у нас на 13

Специалисти в областта на невромускулните заболявания от пет държави ще се обучават в УМБАЛ „Александровска“, съобщиха от болницата. Уъркшопът по редки болести ще се проведе за първи път у нас на 13 и 14 юли в неврологичната клиника на лечебното заведение, посочи нейният началник проф. Ивайло Търнев, който е ръководител и на първия в страната Експертен център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания (ЕЦННМЗ), разкрит на територията на клиниката.

Към инициативата са проявили интерес 21 кандидати от Русия, Израел, Полша, Словения и Румъния. Класирани са обаче 10 - девет невролози и един кардиолог, посочват от болницата, като допълват, че обучението ще се води изцяло от експерти на УМБАЛ „Александровска“.

В първия ден от програмата аудиторията ще бъде запозната теоретично с клиничните и диагностични аспекти на ТТР-фамилната амилоидна полиневропатия, а по време на втория са предвидени практически занятия с пациенти, които ще бъдат интервюирани и прегледани. Целта на екипа е да покаже своя четиригодишен опит в създаването на алгоритми за диагностика, лечение, профилактика и рехабилитация на редките болести в групата на генетичните неврологични и метаболитни заболявания.

Проф. Търнев  отбеляза, че такъв вид школа до момента е провеждана само в Португалия, тъй като страната е ендемична зона и заболяването за първи път е описано от португалски невролог. Експерти от неговия екип са участвали в подобни обучения в гр. Порто и сега за първи път те самите правят обучителен семинар у нас за специалисти от Централна и Източна Европа.

Амбициите на българския екип са чрез форума да очертаят тенденциите в развитието на редките болести в неврологията и да превърнат българския ЕЦННМЗ в Европейско училище в това направление.

Проф. Търнев посочи, че екипът му има достатъчно опит и потенциал за това и сподели, че интересът към работата им е толкова голям, че вече има листа с кандидати за следващата година.

Друга цел на българските експерти е да установят международно сътрудничество с водещи специалисти, работещи в областта и постепенно да изградят единна партньорска мрежа с представители от Централна и Източна Европа за  многоспектърна образователна, лечебно-диагностична и научно-изследователска дейност.

Експертният център по генетични неврологични и метаболитни заболявания към Клиниката по нервни болести е един от общо трите пилотно разкрити в "Александровска". Те стартираха  едновременно в Световния ден на хората с редки болести в последния ден на февруари 2016г. Вече като част от Европейската мрежа по невромускулни заболявания и Европейската мрежа за метаболитни заболявания, екипът на проф. Търнев е участвал и в разработването на европейските консенсуси за диагностика, профилактика, лечение и проследяване на болните, допълват от болницата.

Пациентите на центъра с различни наследствени периферни невропатии и метаболитни заболявания са вече 1229. За година експертите в него са разработили и приложили система, с която да проследяват здравословното състояние и ефектите от лечението на всеки от тях. Най-много са случаите на мускулна дистрофия Дюшен и Бекер. От пациентите с метаболитни заболявания най-много са тези с болест на Уилсън.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pKHW


Всичко за коронавируса
Още новини
В Австралия с HPV се заразяват 1000 жени годишно, у нас две умират на ден
09.09.2024 17:28:37

В Австралия с HPV се заразяват 1000 жени годишно, у нас две умират на ден

Над 156 държави имат HPV програми, като близо 80% от тях включват и момчетата. Това заяви пред БН ...

МБАЛ – Пазарджик спешно търси кръводарители
09.09.2024 17:12:05

МБАЛ – Пазарджик спешно търси кръводарители

Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ-Пазарджик търси доброволни кръводарители, съобщ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...