!
Петък, 14 Август 2026
30
юли
2
 

121 удостоверения за лекари и 43 за медсестри за работа в чужбина са издадени през 2025 г.

Четвъртък, 30 Юли 2026 | 09:39:18
2

През последните години трайно намалява броят на издаваните от МЗ удостоверения, необходими за работа в чужбина на лекари и медицински сестри. Това казва министърът на здравеопазването Катя Ивкова в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Деница Сачев

През последните години трайно намалява броят на издаваните от МЗ удостоверения, необходими за работа в чужбина на лекари и медицински сестри. Това казва министърът на здравеопазването Катя Ивкова в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Деница Сачева относно Влиянието на демографската криза и застаряването на населението до 2050 г. върху устойчивостта на здравната система, достъпа до медицинска помощ и развитието на дългосрочните грижи.

През 2025 г. са издадени 121 удостоверения за лекари (през 2020 г. са били 160, през 2015 г. - 368. през 2010 г. - 585, през 2008 г. - 655) и 43 удостоверения за медицински сестри (през 2020 г. са били 77, през 2015 г. – 291, през 2010 г.. - 426, а през 2008 г. - 687).

Министърът заявява, че по данни на НСИ осигуреността с лекари в страната продължава да се увеличава. През последните 12 години съществено се увеличава и броят, и относителният дял на младите лекари до 35 години. През 2025 техният брой е увеличен над 2,5 пъти и достига 5 959 или 19,6% от общия брой лекари (през 2014 г. са били едва 2 352 или 8,17%). В този период броят и относителният им дял нарастват ежегодно, без спадове. което показва. че тази тенденция е трайна и стабилна. Положителна тенденция е налице и при лекарите във възрастовата група 35-44 г.. като броят им нараства от 2 875 през 2019 г. (9.7%) до 4 029 през 2025 г. (13,3%).

По думите на Ивкова при професията „Медицинска сестра“ обаче се отчита „изключително тежък и задълбочаващ се кадрови дефицит, трайно наложил се в страната през последните 2 десетилетия“.  „За  оптималното  функциониране  на  3дравната  система е прието съотношението медицински сестри/лекари да бъде най-малко 2:1. По данни на НСИ към 31.12.2025 г. съотношението медицинските сестри: лекари е едва 0.93:1 (28 357 медицински сестри и 30 409 лекари). За последните 35 години броят на медицински сестри е намалял почти 2 пъти - от 53 810 през 1990 r. на 28 357 през 2025 г. По данни на НСИ през 2025 г. медицинските сестри над 45 г. съставят над 76% от общия брой медицински сестри (за сравнение през 2010 г, по данни на БАПЗГ те са съставлявали около 58% от обшия им брой). Посочените данни недвусмислено показват изключително негативната и трайна тенденция при тази професия.

Съответно основните проблеми пред човешките ресурси в здравеопазването в България от години са сериозният недостиг на медицинските сестри, небалансираното териториално разпределение на лекарите (и останалите медицински специалисти) в страната и намаляването на атрактивността на определени следдипломни медицински специалности, поради което по-малък брой лекари ги избират за свое професионално развитие“, казва Ивкова.

Тя допълва, че МЗ полага системни усилия за увеличаване на броя на студентите по специалност „Медицинска сестра“ като за учебната 2024/2025 г. са утвърдени 1000, за учебната 2025/2026 г. - 1200 места, а за предстоящата учебна 2026/2027 г. са предвидени 1310 места за студенти по посочената специалност. Резултатите от това действие ще стане видим най-рано след 4-5 години.

По реда на Наредбата за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение па студенти със сключени договори с работодател държавата заплаща разходите за обучение на студенти, които са сключили договори с работодател, като имат задължение след завършване на обучението си да работят поне 5 години при същия работодател. Ежегодно се предлагат на МОН броя места за студенти по регулирани медицински професии (включително „медицинска сестра“ и „лекар“) по реда на посочената наредба. През 2025 г. са утвърдени 115 места държавна поръчка за студенти по медицина със сключен договор с работодател, а през 2026 г. - 141 такива места.

По проекта „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“, по който се предоставя месечен финансов стимул (в размер на 2,5 минимални работни заплати в допълнение към получаваните доходи) са реализирани 353 специализации. От 1.07.2026 г. е стартирана петата процедура за подбор на специализанти за участие в проекта.

В отговор на въпрос дали се планира реформа в посока разширяване на леглата за дългосрочни и палиативни грижи, които да отговорят на реалните демографски нужди на страната, министърът заявява, че е създадена междуведомствена работна група. която да извърши преглед на съществуващата нормативна уредба в областта на палиативните грижи, дългосрочните грижи, гериатрия, продължително лечение и медико-социалните грижи и да разпише проекти на нормативни актове за регламентирането им. Ивкова уточнява, че в момента се финансират само палиативните грижи за онкологично болни по клинична пътеки 253. „Министерството на здравеопазването отчита необходимостта от развитие на дейности, включващи дългосрочни грижи, като разработва необходими нормативни промени и изисквания относно осъществяване на тези дейности“, казва тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MgKs

Гост 30.07.2026 16:14:46

Такива удостоверения за млади лекари които не са работили в кочинката българия не се изискват от западните държави и лекарски камари там. Удостоверенията са за хора работили тук и декларират ,че не са имали нарушения свързани с добрата лекарска практика. Тоест за неработили няма какво да се издава. Затова тулупите/ките не са наясно колко лекари всъщност са избягали от пост/паракомунистическата кочинка българия .Не ми бройте удостоверенията ,а вижте колко лекари са се дипломирали и къде от този списък някой работи в катуна и къде. От там ще разберете ,колко са ви неверни, наивни и/или чисто пропагандни числата.

Гост 30.07.2026 12:20:06

скоро ще осъзнаят грешката си да останат тук


Всичко за коронавируса
Още новини
ГДБОП ще следи контрола на хранителните добавки
13.08.2026 17:25:12

ГДБОП ще следи контрола на хранителните добавки

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ към МВР (ГДБОП) ще разглежда про ...

Близо 5,9 хил. случая на интоксикация с алкохол и наркотици, над 7% от тях – при деца под 15 години
13.08.2026 16:37:54

Близо 5,9 хил. случая на интоксикация с алкохол и наркотици, над 7% от тях – при деца под 15 години

5874 са регистрираните у нас случаи на остри интоксикации, свързани с употребата на психоактивни ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...