През май 2017 година министрите на здравеопазването на Гърция, Малта, Кипър, Италия, Испания и Португалия подписаха споразумение за създаване обединение за общи преговори с фармацевтичната индустрия, за да могат да бъдат постигани по-ниски цени на лекарствените продукти.
В следващите месеци този алианс се разширява - присъединяват се Хърватия, Румъния и Ирландия, а в последния ден на януари 2018 година стана ясно, че част от споразумението е вече и Словения.
Това не е прецедент в ЕС - подобни обединения вече има между Белгия, Холандия, Люксембург и Австрия, разказва EurActiv, цитиран от Investor.bg.
Анализатори коментират пред изданието, че тези алианси са отговорът на стратегията „Разделяй и владей“, прилагана от фармацевтичната индустрия. Резултатът от тази политика на компаниите е нелогично високи цени на лекарствата.
EurActiv посочва още, че южният алианс ще се фокусира върху новите лекарства, които в момента не се реимбурсират в тези държави.
Въпреки главоломно растящите разходи за лекарства у нас, към момента не е известно България да прави постъпления за присъединяване към обединението.
Припомняме, подобна идея за междудържавно обединение по отношение на лекарствената политика имаше и у нас. По време на мандата си начело на МЗ бившият здравен министър Петър Москов поде инициатива за сключване на споразумение с държавите от Централна и Източна Европа, което да доведе до намаляване цените на медикаментите у нас вследствие на договаряне на общи количества. Идеята бе обсъдена на среща на министрите на здравеопазването на 11 държави през юни 2016 г. „Общото усещане беше, че тук всички сме един за всички – всички за един, като мускетари, и това е начинът да променим здравеопазването в страните“, коментира тогава Москов.
По-късно, през ноември същата година, България дори сключи споразумение с Румъния за договаряне на отстъпки за скъпоструващи лекарства. И към момента обаче не е известно да има някакъв резултат от споразумението, а междувременно Румъния се присъедини към обединението на южноевропейските държави за преговори с фармакомпаниите.