112 акта са съставени на родители неимунизирали децата си през 2018 г. Това съобщи главният държавен главен инспектор доц. Ангел Кунчев на пресконференция за ваксинопредотвратимите заболявания днес. Проверките, които са извършени от РЗИ в страната са 16 000.
Не разчитаме на глобите, защото ако някой е убеден в правилността да не си ваксинира детето 50-100 лв. няма да го уплашат. Разчитаме да информираме родителите по-добре и да успокоим страховете им“, допълни още той.
По отношение на нежеланите реакции от ваксините, които се изтъкват като главна причина за отказа от имунизация, д-р Кунчев обясни, че на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) има специална форма, където всеки, без значение дали е близък роднина на детето, може да съобщи за такава реакция. „Когато се получи сигнал и стартираме процедура по проверка. Понякога се събира огромен консилиум от специалисти, които да проверят дали състоянието на детето е резултат от ваксината. Ние не бягаме от тези сигнали, напротив – търсим ги. За миналата година са получени 108 сигнала съпоставими с 2,2 млн. извършени имунизации“, каза той.
Към 27 февруари в Министерство на здравеопазването са съобщени 51 случая на морбили. Засегнати са четири области в страната: Благоевград – 40 заболели, София-град – 7 заболели, София-област – 3 случая, Варна – 1 случай, стана ясно още на пресконференцията.
„Ескалацията на случаите на морбили в Европа през последните 3 години започна през 2016 година, с отделни взривове в Украйна, след това се пренесе и в други страни, като Румъния, Франция, Дания, Германия, а по късно и в Сърбия и Гърция. Вече някакъв спад в изброените балкански страни, но започва развитието на морбили в Македония“, каза още д-р Кунчев.
По думите му във всички тези държави има смъртни случаи от морбили.
„В момента Националната референтна лаборатория към Националния център по паразитни и заразни болести, лабораторно проверява всеки докладван за съмнение от регионалните здравни инспекции случай на морбили извън благоевградското огнище. Изключително важно е тази ангажираността на лекарите и здравните структури, за да реагираме още при първите случаи. Гражданите трябва да знаят, че най-уязвими са неваксинираните деца до 13-месечна възраст и най-вече тези между 6 и 13 месеца, при които намалява предаваната от майката на плода защита“, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев. „Важно е да се знае, че 1 болен от морбили, срещнал 100 неимунизирани срещу заболяването лица, разболява 95 от тях“, допълни доц. Кунчев.
Изпълнителният директор на СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров” проф. д-р Татяна Червенякова уточни, че в момента в Инфекциозна болница има 7 пациента с морбили с благоприятен ход на заболяването.
По отношение развитието на имунизационния календар доц. Ангел Кунчев посочи, че Експертният съвет по имунопрофилактика е взел решение чрез Националната програма за грип от следващия сезон да бъде осигурен безплатен достъп до ваксина срещу грип за всички желаещи хора над 65 години, да се намалят приемите на ваксина за туберкулоза от 4 на 3, да се промени схемата на прием за пневмококова ваксина - от 4 на 3, да се въведе още една реимунизация срещу коклюш в по-висока възраст, както и да се въведе препоръчителна ваксина срещу варицела, която чрез национална програма да се поставя безплатно на желаещите.
Снимка: Надежда Ненова