!
Четвъртък, 08 Май 2025
08
май
 

14 нови групи медицински изделия ще заплаща НЗОК от 1 юни

Четвъртък, 08 Май 2025 | 09:41:41


14 нови групи медицински изделия ще заплаща НЗОК от 1 юни 2025 г., става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на Касата, проведено на 24 април. В спецификацията е включена една нова група медицински изделия в извънболнична пом

14 нови групи медицински изделия ще заплаща НЗОК от 1 юни 2025 г., става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на Касата, проведено на 24 април.

В спецификацията е включена една нова група медицински изделия в извънболнична помощ, с очакван прогнозен годишен разход в размер на 546 056.00 лв. В болничната медицинска помощ са включени 13 нови групи/подгрупи медицински изделия, с прогнозен разход на годишна база в размер на общо 20 665 050.00 лв.

Управителят на Здравната каса доц. Петко Стефановски припомня, че в бюджета за 2025 г. са предвидени плащания за медицински изделия за домашно лечение на територията на страната в размер на 45 156 600 лв., а за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, са предвидени 207 342 100 лв.

„Увеличението за тези неща е близо 28% спрямо средствата в бюджета за 2024 г., като се има предвид, че средното общо увеличение на другите видове здравноосигурителни плащания е едва 16%. В тази връзка прогнозните разходи за посочените в настоящата докладна записка групи медицински изделия са отразени в средствата предвидени по бюджета за 2025 г. С въвеждането на новите групи медицински изделия се цели минимизиране на страничните ефекти и намаляване на рехоспитализациите и болничния престой, което ще доведе до подобряване качеството на живот на пациентите“, казва доц. Стефановски.

„Настоящият механизъм предвижда да има намаляване на обеми и брой изделия при надвишаване на бюджета. Моето предложение е, когато започне процесът за 2026 г., да изискаме една допълнителна информация относно формирането на цените на медицинските изделия, от една страна, и евентуално да говорим за договаряне на отстъпки. Разбира се това е свързано за 2026 г.“, казва членът на Надзорния съвет и зам.-министър на финансите Кирил Ананиев.

Според доц. Стефановски трябва да се договори механизъм за медицинските изделия, какъвто е направен за лекарствата.

От стенограмата обаче става ясно, че механизмът за лекарствените продукти, заплащани от НЗОК, предизвиква напрежение в системата, въпреки почти единодушното му приемане от надзорниците.

Членът на Надзорния съвет и представител на пациентските организации адв. Силвия Величкова заявява, че при общественото обсъждане на Механизма за лекарствените продукти, всички заинтересовани страни са изложили аргументи относно неговата незаконосъобразност и противоречие с основни конституционни принципи. „Този Механизъм ще доведе до изтегляне на лекарствени продукти от българския пазар и ще направи невъзможен достъпа на българските пациенти до иновативни терапии, които са животоспасяващи. Същите изводи е направил и Върховният административен съд. Аргументите, с които са отхвърлени становищата, са повърхностни, несъстоятелни и показват липса на желание за диалог от страна на НЗОК. Отново удобството на администрацията ще бъде постигнато за сметка на българските пациенти“, казва тя.

Припомняме, че ВАС окончателно отмени Механизъма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за 2021 г. за лекарствата, заплащани напълно или частично от Здравната каса с аргумента, че при прилагане на Механизма в този му вид се стига до изземване на прихода от продажбата на съответния лекарствен продукт, което е в противоречие с нормите на Конституцията на България, уреждащи закрилата на правото на собственост, свободната стопанска инициатива и на инвестициите. В резултат от Механизма са премахнати всички членове, срещу които са се обявили от съда, но остава коефициентът, по който се определя коя фармакомпания колко средства трябва да възстанови.

По думите на Кирил Ананиев пред Надзора, за да се получи справедливо възстановяване на средствата, е нужен анализ на ефективността на иновативните лекарства, който се изготвя в момента. Анализът на направените разходи за лекарствени продукти пък ще бъде направен до септември, когато ще се направи и окончателният разчет на средствата, дължащи се от фармацевтичните компании.

Пълния текст на стенограмата може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NBLS


Всичко за коронавируса
Още новини
Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата
08.05.2025 17:32:47

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград Орлин Цветков  се върна отново на работа в лечебното заведение ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...