Днес светът отбелязва Деня на любовта, и сърцето – символът на това вечно и свято чувство, е навсякъде. От образователната инициатива „Споделено от сърце!“ обаче ни приканват да погледнем на сърцето от друг ъгъл и да си припомним значимостта на неговата функция в организма и на това да се грижим за него.
Обичаме от сърце, радваме се от сърце, пожелаваме здраве от сърце. Но грижим ли се достатъчно за него? А за сърцата на тези, които обичаме? Тези въпроси задават инициаторите на „Споделено от сърце!“ и предлагат да се замислим за някои важни, но забравяни неща.
Само в България 150 000 души страдат от сърдечна недостатъчност и тя често е резултат на други заболявания, които могат да бъдат контролирани и лекувани, припомнят те.
„Важно да „слушаме“ сърцето си и чрез образователната ни инициатива „Споделено от сърце!“ да предизвикаме хората да обърнат по-сериозно внимание на темата и да споделят с лекар, ако се появят притеснения за тяхното или здравето на близък за тях човек.“, казва Ивайло Василев от фармакомапинята AstraZeneca, която стои зад инициативата.
Тя се реализира в контекста на Световната седмица на информираността за сърдечната недостатъчност, която тази година се провежда в периода 12-18 февруари и цели да даде гласност на проблема.
Към днешна дата от сърдечна недостатъчност в света са засегнати над 64 млн. души. Всеки втори пациент, при който тя е доказана, губи живота си до 5 години след поставянето диагнозата.
Заболяването засяга не само самите пациенти, но и техните близки, защото те са ангажирани с грижите за любимите си хора. И все пак, ако се диагностицира навреме, животът на тези пациенти може да се подобри и удължи значително, казват инициаторите на „Споделено от сърце!“.
Повече информация по темата можете да намерите на онлайн портала Azcare.bg и във Facebook на страницата „Сърцето помни“, допълват оттам.
По тези числа у нас най-малко 30% са с измислена сърдечна недостатъчност с диагноза получена след реализирани пари по клинични пътеки. В смисъл, че следващия кардиологичен преглед не потвърждава диагнозата на пациента поставена от БОЛНИЧНИ лечебни заведения ,които са си прибрали парите. Надлъгването продължава с една много изкривена статистика накрая. НЗОК не плаща реално на болниците тук ,а те отвръщат с БРОЙКИ за да може да си закрепят някак си бюджета ,разходите и заплатите на персонала. Виждате ли колко е долно да не плащаш на медиците РЕАЛНО, а да ги караш да си измислят диагнози. Изключително тъпа държава с гадното монополистче НЗОК галеник на комунистическата класа политици ,която я пазят от конкуренция с нормалнио застрахователи и осигурители.