На всеки 3 секунди някой в света развива деменция, но повечето хора с деменция не получават диагноза или подкрепа. Годишните разходи за деменцията са над 1 трилион щатски долара – това е цифрата, която ще се удвои до 2030 г. Смъртните случаи в резултат на деменции са повече от удвоени от 2000 г. до 2016 г., което прави болестта прави петата водеща причина за смъртност в световен мащаб през 2016 г., в сравнение с 14 място през 2000 г. Данните съобщи фондация "Състрадание Алцхаймер България" по повод Световния ден и месец, посветени на борбата с болестта на алцхаймер, който се проведе на 21 септември.
Резултатите от най-голямото проучване в света за отношението към деменцията, изготвено от Международната Алцхаймер организация (ADI) разкриват поразителна липса на глобални познания около деменцията. Две трети от хората все още смятат, че болестта е нормална част от стареенето, а не невродегенеративното разстройство.
95 на сто от участниците смятат, че биха могли да развият деменция през своя живот, а над две трети от хората (69,3 на сто) биха си направили тест за генетично профилиране, за да научат дали са изложени на риск от деменция (въпреки че в момента няма лечение, променящо хода на заболяването). Въпреки това, две трети от хората все още смятат, че деменцията е естествена част от стареенето. Страхът от развиване на деменция е висок в световен мащаб, но истинското разбиране за болестта е ниско. Това е тревожно, тъй като болестта на Алцхаймер и други деменции са петата водеща причина за смърт в световен мащаб.
ADI стартира своята глобална кампания „Нека говорим за деменцията“ на 1 септември 2019 г., за да отбележи началото на месеца за информираност. Кампанията се основава на разбирането, че говоренето за деменция помага за справяне със стигмата, насърчава хората да научат повече, да търсят помощ, съвет и подкрепа.