2,8 млрд. евро са отделени по Норвежкия финансов механизъм за новия период – 2017 до 2024 г. за 15 държави бенефициенти. За България ресурсът е 210 млн. евро и е разпределен в сектори като правосъдие, вътрешен ред, здравеопазване, околна среда, образование, културно наследство и за подкрепа на бизнеса. Това каза Венцеслава Янчовска, мениджър Innovation Norway Sofia, по време на конференцията "Иновации и добри практики в здравния сектор".
Тя припомни, че за периода от 2013 г. до 2017 г. по Норвежкия финансов механизъм са били разпределени над 1,5 млрд. евро в програми и проекти в 16 страни бенефициенти, сред които са България, Румъния, Полша, Чехия, Унгария. За този период в България бяха реализирани шест програми, сред които и „Инициативи за обществено здраве“, чийто програмен оператор е Министерството на здравеопазването.
„Работим в България от 2007 г., откакто България стана член на ЕС и на Европейското икономическо пространство (ЕИП). Норвегия не е член на ЕС, но е член на ЕИП и съответно има достъп до европейските пазари. Цената, която Норвегия плаща за това, е подкрепа на различни проекти в различни области, в които има съответните компетенции и съответната експертиза“, каза Янчовска.
Дейностите, които ще бъдат подкрепени в новия програмен период, трябва да са свързани с разработване на иновативни технологии и услуги на продукти в сферата на социалния и здравния сектор, с и технологични решения, разработени за персонала в сектора, както и с дигитализацията.
„В България има потенциал за разработване на проекти в този сектор. Основен фокус на програмата е подкрепата на малки и средни фирми, затова изискването е поне 70% от средствата да бъдат заделени за тях. Разликата с предходния период е, че финансиране ще могат да получат и големи компании. За тях грантът може да варира между 200 000 и 1 млн. евро, а за малките предприятия – от 50 до 200 000 евро“, обясни Янчовска.
„Очакваният ефект от проектите е програмата да допринесе за разработването на условия, свързани с качеството на живот, както и на продукти. Иновациите са ефикасни и ефективни решения, но само когато могат да бъдат реализирани на пазара“, завърши презентацията си Янчовска.