„Проектът на закона за социалните услуги, ще промени коренно регулациите в тази област. На практика има две ключови думи – достъпност и качество. По-голяма достъпност на социалните услуги не само за уязвимите групи от населението, сред които са и хората с увреждания, но законопроектът предвижда въвеждането на т.нар. общодостъпни услуги, които ще се ползват от лица, които не са изложени пряко на социални рискове, но имат нужда от консултиране, подпомагане, информиране.“ Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по повод предложения за обществено обсъждане нов Закон за социалните услуги.
По думите му в законопроекта са предефинирани различните услуги – от места, където се осъществяват към дейности. Това давало по-голяма възможност на доставчиците на услуги сами да организират тяхното предоставяне.
„Освен традиционните услуги, които и в момента се предоставят – в България в момента функционират над 1300 делегирани от държавата дейности като социални услуги, които се осъществяват от общините. В закона сега се регламентира една нова услуга, която се нарича заместваща грижа, адресирана за лицата, които полагат грижи за хора с увреждания и позволява в рамките на годината до 30 дни максимум полагащият грижи временно да се освободи от това, ако му се наложи да постъпи в болница, или иска да вземе кратък отдих, или не е в състояние да полага тази 24-часова грижа”, каза Петков.
Той уточни, че законът предвижда децентрализация на услугите и при използването на тази услуга, даденото лице с увреждане ще бъде настанявано във временен център. Това щяло да се случва на база индивидуална оценка.
Петков коментира и новата агенция, която ще следи за качеството на социалните услуги. „Целта е да оценява предоставяните услуги, тъй като те трябва да превентират настъпващ риск или да подпомогнат социалното включване”, каза той.
Министърът уточни, че предвидените допълнителни средства в бюджета за следващата година по този закон са 244 млн. лв. и се надява тази сума да бъде утвърдена от финансовото министерство.