!
Четвъртък, 12 Декември 2024
06
февр
 

30 на сто от децата у нас са с наднормено тегло

Вторник, 06 Февруари 2018 | 12:44:14 Надежда Ненова


Целта на конференцията „Здравословно бъдеще за Европа: здравословно хранене при децата“, която се провежда в София днес, е да бъдат очертани като основните приоритети за общите действия на ЕС за ограничаване затлъстяването при децата, ролят

Целта на конференцията „Здравословно бъдеще за Европа: здравословно хранене при децата“, която се провежда в София днес, е да бъдат очертани като основните приоритети за общите действия на ЕС за ограничаване затлъстяването при децата, ролята на здравословното хранене при превенция на хроничните болести и прилагане на най-добрите практики при осигуряване на храненето за децата. Това каза на пресконференция “Най-лесния избор е здравословният”, директорът на “Обществено здраве, странознание и управление на кризи”, Главна дирекция здравеопазване в ЕК Джон Райън.

Той поясни, че в рамките на българското председателство ще бъде приета директивата за аудиовизуални медии, която ще заложи изисквания към рекламата и маркетинга на храни, предназначени за деца. Реформулирането на храните също е сред приоритетите на ЕК и от изключителна важност е мониторинга на процеса на подобряване състава на храните.

„Днес ще коментираме много въпроси като започнем още от периода на бременност, който е изключително важен за хранене на плода. „Това са първите 1000 дни от живота на детето – от зачеването до 3-годишна възраст. Науката има много доказателства, които показват, че храненето на децата в този период оказва влияние не само върху техния нормален растеж и развитие, а и за тяхното метаболитно програмиране“, каза пред медиите националния консултант на Министерството на здравеопазването по „Хранене и диететика“ и началник отдел „Храни и хранене“ при Дирекция „Обществено здраве и здравен риск“ към НЦОЗА проф. Веселка Дулева.   

По думите й така на по-късен етап може да се предотвратят или да се намали риска от редица хронични заболявания, които са съществен проблем в целия ЕС – сърдечно-съдови заболявания, диабет и някои злокачествени заболявания.

„Около 30 на сто от децата у нас са с наднормено тегло, а между 12 и 15% от тях са със затлъстяване. Ако сравним обаче нашите данни между 1998 и 2008 година, относителният дял на децата със затлъстяване се е увеличил два пъти, но след 2008 година този висок ръст се задържа, като за някои възрастови групи се наблюдава и обратната тенденция - децата със затлъстяване намаляват. Много често децата със затлъстяване развиват заболявания, характерни за възрастните, например хипертония и диабет тип 2“, каза още проф. Дулева.

 „България има разработена Програма за превенция на хроничните незаразни болести, в рамките на която са адресирани всички рискови фактори – нездравословно хранене, тютюнопушене, алкохол. Имаме и подробна нормативна уредба, която регламентира хранителния прием в детски градини и училища. Вярваме, че винаги може да се направи още – да се въздейства върху нагласите на обществото, училището, семейството, да се работи съвместно с всички сектори. Именно затова за нас е важно съвместно да търсим решения с други държави. В това за нас е добавената стойност от сътрудничеството в Европейския съюз”, каза зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.

Успехът на политиките по превенция зависи пряко и от наличието на храни, които са здравословни и достъпни. По този приоритет здравеопазването и земеделието трябва да работят съвместно.

„Важно е да се продължи разговорът с производители и индустрия относно здравословното хранене при децата. Открити сме за отделен диалог с тях, в рамките на който да идентифицираме решения и да намерим баланс между амбициозни и реалистични цели. Платформа за тези разговори на национално ниво ще бъде и създаденият наскоро в Министерството на здравеопазването съвет по хранене към министъра на здравеопазването“, каза още Начева.

По обявените на конференцията данни, в България е налице трайна тенденция на задържане и намаляване нивото на затлъстяване  при 7-годишни момичета. Препоръките на европейско ниво са тези стойности да се задържат до 2020 г., а където може, дори и да се намаляват.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
C4ED


Всичко за коронавируса
Още новини
Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.
11.12.2024 19:48:28

Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.

Министерският съвет на Република България прие Постановление на Министерския съвет за извършване ...

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници
11.12.2024 19:40:41

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници

Министерският съвет прие решение за определяне на две болници за университетски. Става въпрос за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...