Петък, 21 Март 2025
23
апр
 

32 дела за общо близо 5,5 млн. лв. се водят срещу НЗОК за надлимитна дейност

Вторник, 23 Април 2024 | 14:28:38


32 дела, заведени от болници, се водят понастоящем срещу Националната здравноосигурителна каса за извършени надлимитни дейности. Общата стойност по тези дела е 5 437 594 лв., съобщава bTV, като се позовава на информация от НЗОК. Парит

32 дела, заведени от болници, се водят понастоящем срещу Националната здравноосигурителна каса за извършени надлимитни дейности. Общата стойност по тези дела е 5 437 594 лв., съобщава bTV, като се позовава на информация от НЗОК.

Парите ще бъдат изплатени на лечебните заведения, ако делата бъдат спечелени, уточняват от Здравната каса.

Темата за лимитите отново излезе на дневен ред, след като на 11 април Конституционният съд обяви за противоконституционна разпоредбата от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която от 2019 г. забранява на болниците да се плаща за надлимитна дейност, припомнят от телевизията.

Това затрудняваше достъпа на пациентите до медицинска помощ, ако лечебното заведение, в което са избрали да се лекуват, е надхвърлило месечния си финансов лимит, определен от НЗОК.

След като решението на Конституционния съд влезе в сила, Касата няма да има основание да отказва на болниците заплащане на пълния размер на извършената медицинска дейност, а пациентите няма да бъдат връщани поради изчерпване на лимитите.

Междувременно от години насам редица лечебни заведения завеждат дела срещу НЗОК за възстановяване на разходите, натрупани поради извършена надлимитна дейност. Що се касае до делата, които се водят понастоящем, Здравната каса разполага с финансовия ресурс от бюджета ѝ за тази година да изплати 5 437 594 лв., ако делата бъдат спечелени.

„В случай че има недостиг на средства за заплащане през 2024 г., НЗОК предприема необходимите мерки, за да се предвидят най-късно в следващия бюджет“, уточняват от НЗОК. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Em4X


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...