Допълнително 376 медицински и немедицински специалисти ще са необходими при окончателното преструктуриране на домовете за медико-социални грижи за деца в центрове подпомагащи отглеждането на децата в семейна среда. Това става ясно от проекта на Постановление на Министерски съвет за структурни промени в системата на здравеопазването, предложен от МЗ.
В момента има останали 4 дома за медико-социални грижи за деца, които са лечебни заведения по Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), юридически лица на бюджетна издръжка и имат специфични функции по диагностициране, лечение, рехабилитация, продължително медицинско наблюдение и специфични грижи за деца с хронични заболявания и са второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерството на здравеопазването. Тъй като е планирано още през 2010 г. всички домове за социални грижи като институции за отглеждане на деца да бъдат закрити, МЗ е планирало като алтернатива да бъдат създадени услуги в подкрепа на родителите, които да изпълняват своите отговорности към децата, а не държавата чрез институциите да поема тези отговорности.
В тази връзка е планирано създаването на нов вид лечебни заведения във всяка област – центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, както и 26 интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи и деца с високо-рисково поведение.
Центровете за комплексно обслужване на деца са лечебни заведения, създавани от държавата със специфични функции, които ще поемат тази част от функциите на домовете, обвързани с грижата за децата с тежки увреждания от общността, като провеждане на ранна диагностика, диагностика, лечение и медицинска и психосоциална рехабилитация. Интегрирани здравни услуги ще се предоставят чрез два вида центрове - центрове за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи за деца, които на този етап не могат да бъдат отглеждани в семейна среда и центрове за специализирана здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение и потребност от здравни грижи, които ще предоставят консултативна, терапевтична и друга високо квалифицирана подкрепа.
Тези центрове ще осигуряват в среда, близка до семейната, 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности. До момента са разкрити 10 центъра за комплексно обслужване и са изградени 7 за интегрирани здравни услуги – 6 центъра за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи (в Кърджали, Хасково, два в Казанлък и два в Стара Загора) и 1 център за специализирана здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение в Кюстендил.
През 2023 г. и 2024 г. усилията за извеждане на децата са били насочени основно към два от домовете - в Кърджали и в Стара Загора, в близост до които е изградена необходимата инфраструктура, която може да поеме част от децата с увреждания. Домът в Кърджали ще бъде закрит на 1 август, но този в Стара Загора ще продължи да съществува засега, но с намален капацитет. Разходите по ликвидацията ще бъдат за сметка на бюджета на Министерството на здравеопазването.
Целия проект на Постановление можете да видите тук, а доклада на министъра по темата - тук.