Близо 570 000 смъртни случая в ЕС или приблизително една трета от регистрираните като цяло биха могли да бъдат предотвратени. Това сочат данните на Европейската статистическа служба "Евростат" за 2016.
Общият брой на смъртните случаи в ЕС е бил около 1,7 милиона души.
Конкретно за България данните за Евростат показват, че 42 процента от смъртните случаи биха могли да бъдат предотвратени. Става дума за т. нар. "предотвратима смърт" – тоест, такава каквато би могла да бъде избегната или отложена чрез качествени медицински услуги и технологии.
По-зле от нас в тази класация са Словакия с 44.2%, Литва 47% и Румъния с 48.6%.
Според данните на Евростат най-малък е този процент във Франция с 23.6%, Белгия с между 30 и26%, Холандия с 26.6% и Полша с 29.9%.
Сърдечно-съдовите заболявания са най-честата причина за смъртните случаи в ЕС, като според европейската статистика около 180 500 от тях е можело да бъдат предотвратени. На следващо място са инфарктите, следвани от колоректалния карцином, рака на гърдата, хипертонични кризи и пневмония.
Индикаторът за предотвратима смъртност трябва да се използва в глобален контекст на оценките на здравните системи, отбелязват от Евростат, като посочват, че ЕС поставя все по-голямо значение за оценката на ефективността на системите за здравеопазване. Макар този индикатор да не представлява окончателно или уникално измерване на качеството на здравните грижи в държавите-членки, той дава известна индикация за качеството и ефективността на здравните политики в дадена страна, допълват от там.
Ами плащайте на българските лекари като френските като искате да ви спасяват по френски,бре поганци.
Ще се увеличават случаите на смърт поради немотивирани лекари.Недостатък на безплатното здравеопазване.
Обичам подобни тъпи изцепки. Как точно при настъпила смърт се определя дали е била предотвратима или не? Да оставим настрана достоверността на диагнозите по съобщение за смърт.